Konut projelerinde simülasyon yaklaşımı ile maliyet tahmini
Cost estimating with simülation approach in building construction
  1. Tez No: 46256
  2. Yazar: S. SELDA ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEYECAN GİRİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bina maliyetini etkileyen önemli kararlar, büyük ölçüde ön tahmin aşamasmda alınmaktadır. Bu düşünceden yola çıkılarak, risk faktörünüde hesaba katan ön tahmin aşamasında kullanılabilecek bir maliyet tahmin yaklaşımı oluşturulmaya çalışılmıştır. Girişte; çalışmanın amacı belirlendikten sonra, ikinci bölümde; maliyet tahmini konusu incelenmiş, maliyetin doğruluğunu etkileyen faktörler, maliyet türleri ve modelleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde; ön tahminde kullanılabilecek simülasyona dayalı bir yaklaşım önerisi verilmiştir. Bu önerinin adımlan açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; maliyet ağırlıklı ilkesi kullanılarak Monte Carlo simülasyonu yardımıyla iş grupları düzeyinde analiz yapılarak, konut projelerinde ön tahmin aşamasmda kullanılabilecek bir maliyet tahmini oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the restricted sources causes a necessity of feasible studies. These feasibility studies can be realized by estimating the total cost of the project correctly before beginning the construction. Therefore, the estimation of the cost is very important. The main decisions which affect the total cost of the building are decided at the pre-planning phase of the project and pre-cost estimate is very important factor on the feasbility study phase. The aim of this study is to bring out a cost estimate method which considers the risk factor at the pre-estimation phase. For this reason, the Monte Carlo Simulation method which considers risk factor was examined and a cost estimation based on the Cost Significance Principle of Simulation Method was tried to carry out. The Cost Estimate can be described as the estimation of the real cost of a building under some definite conditions in a definite process. Accuracy of the cost estimate is very important. It depends on these main factors: The nature of the ojbect, the information method chosed for the research, the feed-back mechanism, personal talents of the researcher and estimation tehnique. Therefore, it is very important to determine the right estimation technique for the different phases. The following estimates are made to determine the technique; -Pre-estimate -Intermediate estimate -Final Estimate The cost estimating models can be used at all phases of building activities. Generally, the cost estimating models are produced for getting the nearest value of total cost and controlling of the application of the budget. There are some different estimating models according to the aim and the phase of the study. The subject of this study is the following estimating models