Renal transplantasyon yapılan hastalarda allopurı̇nol kullanımının kan basıncı, GFR ve proteı̇nürı̇ üzerı̇ne etkı̇sı̇
Effect of treatment with allopurinol on blood pressure, creatinine clearance, and proteinuria in adult renal allograft recipients
- Tez No: 612194
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM USALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Hiperürisemi; hipertansiyon, kardiyovasküler ve böbrek hastalıkları ile ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, renal transplantasyon hastalarında ürik asit seviyesinin düşürülmesinin hipertansiyon, böbrek fonksiyonu ve proteinüri üzerindeki etkisi hakkında veri yoktur. Bu nedenle renal transplantasyon hastalarında allopurinol tedavisinin greft sağkalımı üzerindeki etkisini incelemek için retrospektif bir çalışma yaptık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya son 6 aydır allopurinol alan 54 hasta ve allopurinol almayan 51 hasta, toplamda 105 hasta dahil edilmiştir. Her iki grupta da kan basıncı, MDRD, kreatinin, CRP, ürik asit düzeyi, idrarda P/K oranı hastaların 6 ay önceki değerleri ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Bulgular: Allopurinol alan grupta ortalama serum ürik asit düzeyleri, kreatinin, idrarda P/K oranındaki düşüş ve MDRD'deki artış istatistiksel olarak anlamlıydı. (p 0.05). Allopurinol alan grupta ürik asit ile CRP veya kan basıncı arasında bir ilişki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hyperuricemia has been associated with the development of hypertension, cardiovascular, and renal disease. However, there is no data about the effect of lowering uric acid level on hypertension, renal function, and proteinuria in renal transplant patients. We therefore conducted a retrospective study to investigate the benefits of allopurinol treatment in renal transplant patients and to investigate indirectly its effect on graft survival. Materials and methods: A total of 105 RTRs were included in this study, 54 patients who have taken allopurinol for the past 6 months and 51 patients who have not taken allopurinol. We have examined uric acide, urinary protein/Cr ratio, MDRD, CRP and blood pressure before and 6 months later after treatment in both group. Results: In the allopurinol group, the mean serum uric acid levels, GFR, creatinine urinary protein/Cr ratio significantly improved (p < 0.001). However ,blood pressure, CRP not statistically significant (p > 0.05). No correlation was observed between changes in uric acide and changes in CRP, or blood pressure in the allopurinol group.