Benign mediastinal/hiler lenfadenopatilerde etyoloji
Etiology of benign mediastinal/hilar lymphadenopathy
  1. Tez No: 462566
  2. Yazar: MÜGE ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Mediastinal/hiler lenfadenopati etyolojisi geniş bir hastalık grubunu içerir. En sık neden olan hastalıklar arasında lenfoma, metastatik karsinom, sarkoidoz ve tüberküloz yer almaktadır. Benign mediastinal/hiler lenfadenopatiye neden olan hastalıkların ayırıcı tanısı kolay olmamaktadır. Çalışmamızda benign mediastinal/hiler LAP tanısı almış hastaların klinik, histopatolojik, radyolojik özellikleri ve prognozuyla ilgili verileri değerlendirilmiştir. Bulgularımızın benign mediastinal/hiler lenfadenopati ayırıcı tanı ve takibinde yol gösterici olmasını amaçladık. METOT: Çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda, Mayıs 2015 ile Haziran 2016 tarihleri arasında prospektif olarak yürütüldü. Çalışmaya mediastinal/hiler lenfadenopati nedeni ile EBUS/ Mediastinoskopi/ Torakoskopi yapılan olgular alındı ve başlangıçta biyopside malignite saptanan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Hastaların demografik özellikleri, klinik bilgileri (sigara ve tüberküloz öyküsü, ilaçlar, ek hastalıklar), laboratuvar parametreleri (sedimentasyon, kalsiyum, ACE, ARB), solunum fonksiyon testleri, radyolojik bulguları (toraks BT, PET), uygulanan invaziv işlem (EBUS, mediastinoskopi, torakoskopi) ve patoloji sonuçları kaydedildi. Lenf nodunun ilk örneklenmesi sonrası mevcut veriler (klinik/ radyolojik/ laboratuvar/ histopatolojik) ile hastalara“ilk tanıları”konuldu. Hastaların takipleri ve bazılarının ikinci kez lenf nodu örneklenmesi sonucunda“son tanı”belirlendi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen benign mediastinal/hiler LAP saptanan 93 hastanın %59.1 (55)'i kadın, %40.9 (38)'u erkek, yaş ortalaması 55.1 (±12.6) idi. Seksen üç hastaya EBUS TBİA, 7 hastaya mediastinoskopi, 2 hastaya VATS ve 1 hastaya torakotomi yapıldı. İlk biyopsi sonucu benign olan 19 hastaya ikinci kez tanısal işlem uygulandı. İkinci biyopsi sonuçları ile değerlendirildiğinde toplamda hastaların %52.7 (49)'si granülomatöz lenfadenit, %32.3 (30)'ü antrakoz, %9.7 (9)'si reaktif hiperplazi, %4.3 (4)'ü sınıflandırılamayan, %1.1 (1)'i kanser olarak bulundu. Sonuç olarak hastaların son tanıları %53.8 (50) sarkoidoz, %12.9 (12) antrakoz, %5.1 (5) tüberküloz, %4.3 (4) silikozis, %1.1 (1) churg strauss sendromu, %1.1 (1) hipersensitivite pnömonisi, %1.1 (1) enfeksiyon, %1.1 (1) kanser, %19.4 (18) nedeni bilinmeyen olarak kabul edildi. Minimum 3 ay takip edilen 47 hastanın; %83 (39)'ü stabil, %14.9 (7)'u regresyon, %2.1 (1)'i progresyon olarak değerlendirildi. Takip süresi ortalama 6.4±3.1 aydı. SONUÇ: Mediastinal/hiler LAP'lerin büyük oranda EBUS TBİA yöntemiyle örneklenebildiği; bu yaklaşımın yeterli olmadığı olgularda mediastinoskopi ile tanıya gidilebileceği; mediastinal/hiler LAP'lerin etyolojisinde benign patolojilerin önemli yer tuttuğu ve çoğu zaman benign medastinal/hiler LAP'lerin histopatolojik olarak granülomla prezente olduğu; granülomatöz lenfadenitler arasında sarkoidozun asıl neden olduğu, ama silikozis ve TB'un da daha nadiren de olsa görülebildiği saptanmıştır. Ayırıcı tanının yapılamadığı olgularda zaman içinde klinik, radyolojik ve pulmoner fonksiyonlarıyla takibinin tanıya götürebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND OBJECTİVE: Mediastinal/hilar lymphadenopathy includes a group of diseases with a broad spectrum of etiologies. The most common causes are lymphoma, metastatic carcinoma, sarcoidosis and tuberculosis. The differential diagnosis of diseases causing benign mediastinal/hilar lymphadenopathy has been challenging. Data associated with clinical, histopathological and radiological properties of patients diagnosed as having benign mediastinal/hilar LAP and their prognosis was evaluated in this study. We aimed to have the findings of this study to be guiding in the differential diagnosis and follow-up of benign mediastinal/hilar lymphadenopathy. METHODS: Our study was conducted at Karadeniz Technical University, Department of Chest Diseases prospectively between May 2015 and June 2016. Cases that underwent EBUS/ Mediastinoscopy / Thoracoscopy with the diagnosis of mediastinal/hilar lymphadenopathy were included in the study and patients who were diagnosed to have malignancy in the initial biopsy were excluded from the study. Patients' demographics, clinical informations (smoking and tuberculosis history, drugs, comorbidity), laboratory parameters (sedimentation, calcium, ACE, ARB), pulmonary function tests, radiological findings (thorax CT, PET), invasive procedures (EBUS, mediastinoscopy, thoracoscopy) and pathology results were reviewed. After the initial sampling of the lymph node,“first diagnosis”was made according to clinical / radiological / laboratory / histopathologic results.“Final diagnosis”was made after follow-up and second-time lymph node sampling of some patients. RESULTS: The included 93 cases consisted of 40.9% men (38) and 59.1% women (55) with a median age of 55.1 (±12.6) years. Patients underwent EBUS TBNA (83 patients), mediastinoscopy (7 patients), thoracoscopy (2 patients) and thoracotomy (1 patient). A second diagnostic procedure was performed in 19 patients whose initial biopsy result was benign. When evaluated by the results of the second biopsy, 52.7 % (49), 32.3% (30), 9.7% (9), 4.3% (4), 1.1% (1) of the patients were found to have granulomatous lymphadenitis, anthracosis, reactive hyperplasia, unclassified and malignancy, respectively. In conclusion, the final diagnosis of the patients was accepted to be sarcoidosis in 50 (53.8%), anthracosis in 12 (12.9%), tuberculosis in 5 (5.1%), silicosis in 4 (4.3%), churg strauss syndrome in 1 (1.1%), hypersensitivity pneumonia in 1 (1.1%), infectious in 1 (1.1%), malignancy in 1 (1.1%) and uncertain in 18 (19.4%). A minimum of 3 months clinical–radiological follow-up was successfully achieved in 47 patients; stable in 39 (83%) patients, regression in 7 (14.9%), progression in 1 (2.1%). The mean follow-up duration was 6.4±3.1 months. CONCLUSIONS: It has been found that mediastinal/hilar LAP's can be sampled by EBUS TBNA method to a large extent and that the diagnosis can be performed by mediastinoscopy when the first approach is inadequate. Also it has been found that benign pathologies played an important part in the etiology of mediastinal/hilar LAP's; benign mediastinal/hilar LAP's were generally presented in the form of granulomas; sarcoidosis was the primary cause among the cases of granulomatous lymphadenitis and silicosis and TB could also be seen, although rarely. In cases with impossible differential diagnosis, follow-up of clinical, radiological and pulmonary functions may direct one to diagnosis in time.