Endobronşial ultrasonografi (EBUS) yapılan hastalarda hiler ve mediastinal lenf nodlarının benign/malign ayrımında sonografik bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of sonographic findings in differentiating benign and malignant hilar and mediastinal lymph nodes in patients undergoing endobronchial ultrasound (EBUS)
- Tez No: 923665
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELİM YURDAKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Giriş: Endobronşiyal ultrasonografi eşliğinde transbronşiyal iğne aspirasyonu (EBUS-TBİA), mediastinal lenf nodlarının patolojik değerlendirilmesinde kullanılan minimal invaziv bir yöntemdir. EBUS, B-mod ultrasonografi ve Doppler ile lenf nodlarının görüntülenmesini sağlayarak malign ve benign ayrımında çeşitli sonografik kriterler sunmaktadır. Doku sertliğini değerlendirmeye dayalı bir yöntem olan elastografi, lenf nodlarının malignite ayrımındaki potansiyel rolüyle dikkat çekmektedir. Amaç: EBUS yapılan hastalarda mediastinal ve hiler lenf nodlarının malign veya benign ayrımında EBUS-B-mod ultrasonografi ve Doppler bulgularına, Tip 3 elastografi ve gerinim oranı ölçümü eklenerek tanıya katkılarını değerlendirmektir. Metot: Tek merkezli, prospektif yapılan çalışmaya Ağustos 2022-Ekim 2023 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Bronkoskopi Ünitesi'ne başvuran; Toraks BT ve/veya PET-BT tetkiklerinde mediastinal ve hiler lenf nodları saptanarak EBUS endikasyonu konulan, işlem için kontraendikasyonu bulunmayan 174 hasta ve 235 lenf nodu alındı. Hastaların demografik bulguları ve örneklenen lenf nodunun toraks BT kısa aks boyutu, PET/BT'de SUVmax değeri kaydedildi. İki deneyimli bronksokopist tarafından lenf nodlarının EBUS sonografik özellikleri (B-mod ve Doppler), EBUS elastografi bulguları kaydedildi. EBUS elastografisi renk dağılım bulgularına göre 3 kategoriye ayrıldı ve gerinim oranı (GO) hesaplandı. Tüm özellikler kayıt altına alındı. Daha sonra örneklenen lenf nodları patolojiye gönderildi. Kayıt altına alınan tüm görüntüler, patolojik sonuçlarla karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 174 hastanın 50'si (%28,7) kadın, 124'ü (%71,3) erkek olup ortalama yaş 63(55-69) idi. Alınan biyopsilerin patoloji sonuçları lenf nodlarına göre incelendiğinde 156 (%66.4) lenf nodu malign, 79 (%33.6) lenf nodu benign olarak sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Endobronchial ultrasound-guided transbronchial needle aspiration (EBUS-TBNA) is a minimally invasive method used for the pathological evaluation of mediastinal lymph nodes. EBUS provides imaging of lymph nodes using B-mode ultrasound and Doppler, offering various sonographic criteria for distinguishing between malignant and benign nodes. Elastography, a technique based on assessing tissue stiffness, has gained attention for its potential role in differentiating malignant from benign lymph nodes. Objectives: The aim is to evaluate the contribution of adding Type 3 elastography and strain ratio measurement to EBUS-B-mode ultrasonography and Doppler findings in distinguishing between malignant and benign mediastinal and hilar lymph nodes in patients undergoing EBUS. Method: This single-center, prospective study included 174 patients and 235 lymph nodes between August 2022 and October 2023 at the Bronchoscopy Unit of the Department of Pulmonology, Gazi University Faculty of Medicine. Patients included were those referred for EBUS due to mediastinal and hilar lymph nodes detected on thoracic CT and/or PET-CT, with no contraindications for the procedure. Demographic data of the patients, the short-axis diameter of the sampled lymph nodes on thoracic CT, and SUVmax values on PET-CT were recorded. The EBUS sonographic features (B-mode and Doppler) and elastography findings of the lymph nodes were documented by two experienced bronchoscopists. Lymph nodes were classified into three categories based on the color distribution findings of EBUS elastography, and strain ratios (SRs) were calculated. All findings were recorded, and the sampled lymph nodes were subsequently sent for pathological evaluation. All recorded imaging data were compared with pathological results. Results: In the study involving 174 patients, 50 (28.7%) were female and 124 (71.3%) were male, with an average age of 63 (55-69). The pathology results of the biopsies were analyzed according to the lymph nodes, revealing that 156 (66.4%) lymph nodes were malignant and 79 (33.6%) were benign.