Ebus ve/veya mediastinoskopi ile tanı konulamamış mediastinal lenf nodları olan hastaların klinik özellikleri, EBUS, BT VE PET/BT ile lenf nodu histopatoloji bulgularının değerlendirilmesi ve prognoza etkisi
Evaluation of clinical features, lymph node histopathology, EBUS, CT and PET/CT findings of the patients with undiagnosed mediastinal lymph nodes with ebus and/or mediastinoscopy and their effects on prognosis
  1. Tez No: 693208
  2. Yazar: ARZU DENİZ AKSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BAHADIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Akciğer ve mediasten, zengin bir lenfatik ağa sahiptir ve mediastinal lenf nodlarına drene olmaktadır. Bu bölgedeki organlardan kaynaklı enfeksiyon, inflamatuar veya tümöral hastalıklara bağlı lenf nodunun verdiği yanıt sonucu mediastinal ve hiler lenfadenopatiler (MHL) oluşmaktadır. EBUS ve mediastinoskopi ile elde edilen patolojik bulgular lenf nodlarının benign-malign ayrımı yapılmasına olanak sağlar. Ancak benign lenfadenopatilerin patolojisinde özel bir sınıflandırma bulunmaması, bening hastalıklarda kesin bir ayırıcı tanı sağlamamaktadır. Literatürde tanı konulamayan bening MHL prognozu ve takibi açısından bir rehber bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda hastanemizde EBUS ve/veya mediastinoskopi yapılan ve patolojik olarak yetersiz veya tanı konulamamış MHL olan hastaların klinik özelliklerini, toraks BT ve PET-BT bulgularını değerlendirerek, bu bulgular ile etyoloji ayrımı, takip kriterleri ve prognoza etki eden faktörlerin saptanması amaçlandı. Yöntem: Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde, 04/2015-04/2020 tarihleri arasında, başvurusunda BT ve/veya PET-BT'de patolojik boyutta mediastinal lenfadenopatisi olup toraks veya toraks dışı malignitesi olmayan, EBUS veya mediastinoskopi işlemi sonucunda lenf nodu histopatolojisi yetersiz, reaktif ve antrakoz saptanan olgular seçildi. Bir yıllık takibi olan 180 hastanın örneklenen 384 lenf nodu retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmamıza alınan 180 hastanın yaş ortalaması 56.0±12, 127'si (% 70.6) erkek, 53'ü (%29.4) kadın idi. Hastaların %68.3'ünün (123) sigara öyküsü, %91.1'inin (164) en az bir tane solunumsal semptomu mevcuttu. Ek hastalık %45.6'sında (82) saptanırken, %67.8'inde (122) altta yatan akciğer hastalık öyküsü de mevcuttu. Toraks tomografisinde %93.9'unda (169) parankim bulgusu görülürken, %82.8'inde (149) hem mediastinal hem de hiler lenfadenopatisi bulunmaktaydı. EBUS ile en sık örneklenen lenf nodu %36.7 (141) ile subkarinal idi. Lenf nodlarının 216'sında (%56.2) reaktif histopatoloji saptandı. Tüm hastaların lenf nodu oval olup, %90.6'sı (311) hipoekojen, %45.5'i (155) homojen ve %54.5'i (185) heterojen içyapıya sahipti. %84.6'sının (293) ise kenarları düzenli ve belirgin idi. Lenf nodlarının sonografik özellikleri ile reaktif ya da antrakoz histopatolojiye sahip olmaları arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Lenf nodunun başlangıç toraks BT'de kısa ve uzun akslarının ortalama boyutu 12.59±3.20 - 15.47±4.56 mm ve 1 yıl kontrol sonrası ortalama boyutu 11.35±3.51 - 13.64±4.61 mm saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Lung and mediastinum have a rich lymphatic network and drain into mediastinal lymph nodes. Reaction of the lymph nodes to the infection, inflammatory or tumoral diseases originating from the organs in the region results in mediastinal and hilar lymphadenopathies (MHL). While the lymph nodes can be classified into benign and malignant via the pathological findings through EBUS and mediastinoscopy, the lack of a further classification for the benign lymph nodes does not provide a definitive differential diagnosis procedure for benign diseases. The literature is missing a guideline for the prognosis and the follow-up of undiagnosed benign MHLs. In our study, we analyze the clinical features, thorax CT and PET-CT findings of patients who underwent EBUS and/or mediastinoscopy resulting in an undiagnosed MHL or inadequate samples, and aim to determine the factors affecting the etiology, follow-up criteria, and prognosis with these findings. Method: This is a retrospective study over a 5-year period covering 384 lymph nodes from 184 patients with a one-year follow-up at Yedikule Chest Diseases Hospital between 04/2015-04/2020. We considered the patients with pathological mediastinal lymphadenopathy on CT and/or PET-CT, without thoracic or extra-thoracic malignancy as well as the cases with insufficient, reactive and anthracosis lymph node histopathology in EBUS or mediastinoscopy. Results: Our study included 127 (70.6%) male and 53 (29.4%) female patients with an average of 56.0±12 years. Of the patients, 68.3% (123) had a smoking history, and 91.1% (164) had at least one respiratory symptom. While comorbidity was detected in 45.6% (82) of them, there was also a history of underlying lung disease in 67.8% (122). While 93.9% (169) had parenchyma findings in thorax tomography, 82.8% (149) of the patients had both mediastinal and hilar lymphadenopathy. The most frequently sampled lymph node with EBUS was subcarinal with 36.7% (141), and reactive histopathology was detected in 216 (56.2%) lymph nodes. The lymph nodes of all patients were oval, with 90.6% (311) hypoechoic, 45.5% (155) homogeneous, 54.5% (185) heterogeneous internal structures. The edges of 84.6% (293) were regular and prominent. There was no significant difference between the sonographic features of the lymph nodes and their reactive or anthracosis histopathology. The average size of the short and long axes of the lymph node on initial thorax CT was 12.59± 3.20 and 15.47±4.56 mm, respectively, which were found to be 11.35±3.51 mm and 13.64±4.61 mm after 1 year.