Gelişimsel kalça displazisinin tedavisinde, medial addüktör yaklaşımla açık redüksiyon ve iliak osteotomisi uygulanan hastalarla, medial addüktör yaklaşımla açık redüksiyon ve pemberton osteotomisi uygulanan hastaların asetabulum gelişimlerinin karşılaştırılması
In the treatment of developmental dysplasia of the hip, the evalation of th effects of the acetabulum developmental and older patiens who were applied open reduction with medial approach and pemberton osteotomy in the same sessions, and open reduction with medial approach and iliak osteotomy in the same session
  1. Tez No: 462570
  2. Yazar: BÜNYAMİN ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFIZ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
GKD erken aylarda tanı konulduğunda komplikasyon oranları daha az olan non-invaziv yöntemlerle tedavi edilebilen, ancak geç tanı alanlar veya non-invaziv yöntemlerle tedavi edilemeyenlerde ise cerrahi girişim gerektiren kalçanın gelişimsel bir patolojisidir. Geçmiş dönemde ' doğuştan kalça çıkığı' olarak isimlendirilmesine rağmen, tarihsel süreç içerisinde 'gelişimsel kalça displazisi' olarak isimlendirilmiştir. Bu çalışmada, GKD tedavisinde halen daha güncel olarak kullanılan iki cerrahi yöntemin asetabulum gelişiminin üzerine etkisi karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma preoparatif, postoparatif 1. yıl ve son kontrollerinde çekilen pelvis grafileri kullanılarak yapılmıştır. Bu grafilerde“asetabular açı”,“femur başı örtünme oranı”,“asetabular indeks açısı”,“merkez-kenar açısı”, 'ACM açısı', 'Yük Taşıma Oranı' ölçümleri ve“Tonnis'e göre dislokasyon dereceleri”kullanılmıştır. Ayrıca radyolojik değerlendirme“Severin Kalça Skoru”, klinik değerlendirme ise son kontrollerinde“McKay klinik değerlendirme Skoru”ile yapılmıştır. MAYAR+ Salter'in İnnominate osteotomisi yapılan grupta takip süresin daha uzun olduğu buna bağlı olarak daha uzun vadeli verilerin elde edildiği görülmüştür. Hastalar opere olduktan sonraki takiplerinde asetabular indeks, sharp açısı ve, MAYAR+ Pemberton osteotomisi ile daha fazla anlamlı bir düzelme sağlandığı bununla beraber ACM açısının MAYAR+ Salter'in İnnominate osteotomisi uygulanan grupta daha az olduğu görülmüştür. Hastaların son kontrolleri incelendiğinde ise, sadece yük taşıma açısında MAYAR+ Pemberton Osteotomisi uygulanan grubunda sonuçların daha olumlu olduğu ve bu sonuçların anlamlı olduğu görülmüştür. Son kontrollerinde diğer parametrelerde anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. Bu durum Pemberton osteotomisinin rotasyon merkezinin kalça eklemine daha yakın olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Her iki osteotomi tipinin de, asetabular gelişim üzerine etkisinin geç dönem sonuçları dikkate alındığında benzer sonuçların ortaya çıktığı bulunmuştur. Asetabular indeks, Sharp açısı ve CE açısında anlamlı fark bulunamamıştır. Ayrıca klinik ve radyolojik değerlendirmelerde benzerdir. Bu durum dikkate alındığında her iki cerrahi yöntemde tedavide etkindir. Bununla beraber Pemberton Osteotomisinin daha erken yaşta yapılabilirliği ve erken dönem sonuçlarının daha iyi olması, greft tespit materyali kullanılmadı için ikinci bir cerrahi işlem gerektirmemesi, bilateral uygulanabilmesi avantajları arasında sayılabilir. Salter Osteotomisi ise greft tespitine ihtiyaç duyması ve bilateral yapılması konusunda tartışmların halen daha devam etmesi dezavantajları olarak sayılabilir.
Özet (Çeviri)
DDH (Developmental dysplasia of the hip) is a developmental pathology of the hip.It can be treated with non-invasive methods with less complication rates when diagnosed in the early months. but it is delayed in diagnosis or can not be treated with non-invasive methods. It has been called 'congenital hip dislocatation' in the historical process, although it was called 'developmental hip dysplasia'. This study was compared the effect of two recent surgical methods on acetabular development in DDH treatment. This comparison was made using preoperative pelvis radiographs taken at postoperative 1st year and last controls. In these graphs,“acetabular angle”,“femur head covering ratio”,“acetabular index angle”,“center-edge angle”,“ACM angle”,“Carrying Transport Ratio”and“Tonnis dislocation grades”were evaluated. In addition, radiological evaluation was performed with“ Severin's scoring method ”and clinical evaluation was done with“ Modfied McKay Criteria”at the last controls. In the MAYAR + Salter osteotomy group, longer follow-up was observed and longer-term data were obtained.In MAYAR + Pemberton osteotomy group scores were showed acetabular index angle, sharp angle and more significant improvement.ACM angle was found to be less in MAYAR + Salter osteotomy group.In the assesment of it was seen that the results are significant better in the group of MAYAR + Pemberton Osteotomy according to the load bearing angle. No significant results were obtained in other parameters at the last follow-up. This was related to the rotation center of the Pemberton osteotomy closer to the hip joint. Similar results have been found when the late period results of the effect of both types of osteotomy on acetabular development.There was no significant difference in acetabular index, Sharp angle and CE. It was also similar in clinical and radiological evaluations. Considering this situation, both surgical methods are effective in treatment. However, the advantages of the Pemberton osteotomy can be performed at early ages. İt was better early outcomes are that graft fixation materials not used and that a second surgical procedure is not required. it can be performed bilaterally. Salter osteotomy requires graft fixation and disadvantages of continuing discussions on bilateral reconstruction.