Gelişimsel kalça displazisinde medial adduktor yaklaşımla açık redüksiyon sonucu femur üst ucunun gelişmesi
Development of upper end of the femur as a result of open reduction with medial adductor approach in developmental dysplasia of the hip
- Tez No: 560946
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL BAKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, GKD tedavisinde kullanılan medial aduktor yaklaşımla açık redüksiyonun femur üst ucuna olan etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmayla ilgili amaç belirlendikten sonra, GKD ile ilgili genel bilgiler verildi, yaş gruplarına yönelik tanı ve tedavi metodları gözden geçirildi ve araştırıldı. Femur üst ucu dolaşımının vasküler anatomisine değinildi. Kliniğimizde uyguladığımız açık redüksiyon yöntemi anlatıldı. GKD tedavisinden sonra gelişebilecek en kötü komplikasyon olan avasküler nekroza dair bilgiler verildi. Uyguladığımız açık redüksiyon tekniği ile kliniğimizde 1980-2000 yılları arasında tedavi edilen 74 hastanın 110 kalçasının femur üst uçlarının gelişimi klinik ve radyolojik olarak incelendi ve sunuldu. Medial adduktor yaklaşımla açık redüksiyon yapılan hastaların femur üst uçlarının gelişimi literatür ışığı altında tartışıldı.Sonuçlarımızın literatürle uyumlu olduğu izlendi. Uygun yaş grubundaki hastalarda medial addüktör yaklaşımla redüksiyonun sağlandığı ve bu ameliyat yönteminin femur üst uçlarının gelişiminde olumlu bir rol oynadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was performed for examination of the effects to upper end of the femur of open reduction with medial adductor approach which is used in treatment of developmental dysplasia of the hip (DDH). After the purpose was determined, general information about DDH was given. Diagnosis and treatment methods tending to appropriate age groups were scrutinized and complications were investigated. Vascular anatomy of upper end of the femur was mentioned. The method of open reduction, which is performed in our clinic was described. Information about avascular necrosis, the most frightened complication likely to develop after treatment of DDH, was given. With open reduction technique which was performed by ourselves, development of upper ends of the femurs of 110 hips of 74 patients who were treated between the years 1980 and 2000 was examined and presented. Development of upper ennds of the femurs of patients who were reducted by open reduction with medial adductor approach was discussed under the light of literature. It was seemed that our results are compatible with literature. It was concluded that reduction is provided with this method in the patients who are in the appropriate age group and this method has palyed a positive role in development of upper end of the femur.