Derin ven trombozu hastalığında serum pentraksin-3'ün tanısal değeri
The diagnostic value of pentraxin-3 in deep vein thrombosis
- Tez No: 462571
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Derin ven trombozu (DVT) kliniği ile hastaneye başvuran hastalarda, vasküler ve inflamatuar patolojilerde yükselen bir biyokimyasal marker olan pentraxin 3 (PTX-3)'ün tanısal değeri araştırıldı. Materyal ve Metod: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi kliniklerine başvuran derin ven trombozu şüphesi olan 44 hasta çalışmaya dahil edildi. Doppler ultrasonografi ile trombüs bulguları olanlar DVT(+), trombüs bulgusu olmayanlar ise DVT(-) grubuna dahil edildi. Hastalardan başvuru anında alınan kan örneklerinde PTX-3 seviyesi ölçüldü ve gruplar arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: We investigated the diagnostic value of Pentraxin 3 (PTX-3), a marker that increases in vascular and inflammatory pathologies, in patients admitted to hospital with deep vein thrombosis clinic. Materials and Methods: 44 patients admitted to the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine and Trabzon Kamu Hastaneler Birliği Health Sciences University Ahi Evren Chest and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital, with suspect of deep vein thrombosis included in our study. Patients confirmed to have DVT by doppler ultrasonography named as DVT(+) group, and patients not confirmed to have DVT by doppler ultrasonography named as DVT (-). PTX-3 levels determined in blood samples and compared between these groups.