Laparoskopik sleeve gastrektomi uygulanan morbid obez hastalarda sevofluran ve desfluran inhalasyon anestezisi ile total intravenöz anestezinin peroperatif ve postoperatif pulmoner fonksiyonlar üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison the effects of desflurane, sevoflurane inhalation anestezia and tiva to peroperative and postoperative pulmonary function in morbidly obes patients that went under laparoskopic sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 462610
  2. Yazar: MEHMET CELAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZNUR DEMİROLUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızda morbid obezite nedeniyle laparoskopik sleeve gastrektomi operasyonu uygulanacak hastalarda sevofluran ve desfluran inhalasyon anestezisi ile total intravenöz anestezi (TİVA) yönteminin peroperatif ve postoperatif pulmoner fonksiyonlar üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamıza hastanemiz Genel Cerrahi Kliniği tarafından laparoskopik sleeve gastrektomi operasyonu uygulanacak olan 25-55 yaş arası, Amerikan Anesteziyoloji Derneği (ASA) skoru II-III, morbid obez (vücut kitle indeksi > 40kg/m2) 60 hasta dahil edildi. Tüm hastalara standart olarak uygulanan elektrokardiyogram (EKG), non invaziv kan basıncı (NIBP), periferik oksijen saturasyonu (SpO2), Bispekteral İndeks (BİS) monitörizasyonuna ek olarak Integrated Pulmonary Indeks (IPI) monitorizasyonu uygulandı. Randomize olarak 3 gruba ayrılan hastalara propofol, fentanil ve rokuronyum ile standart anestezi indüksiyonu uygulandıktan sonra anestezi idamesi; grup Sevo'da sevofluran + remifentanil infüzyonu, grup Des'de desfluran + remifentanil infüzyonu, grup TİVA'da propofol + remifentanil infüzyonu %50 O2-hava karışımı ile sağlandı. Ventilasyon yönetiminde tidal volüm (TV) 8 ml/kg, ekspirasyon sonu pozitif basınç (PEEP) 5 cmH2O, solunum sayısı 12-14/dk olarak kullanıldı. End tidal karbondioksit basıncı (ETCO2) 35-40 mmHg arasında takip edildi. Maksimum inspirasyon basıncı (Pmax) < 35 cmH2O olacak şekilde sınırlandırıldı. Solunum mekaniği verileri; dinamik kompliyans (Cdyn), havayolu direnci (Raw), tepe inspiratuar basınç (PIP), plato basıncı (Pplato) ve dakika volümü (MV) insuflasyon öncesi, insuflasyon sonrası 5.dk, 15.dk, 30.dk, 60.dk'larda ve desuflasyon sonrası dönemlerde kaydedildi. Arteriyel kan gazı değerleri anestezi indüksiyonundan önce, insuflasyondan sonra ve derlenme ünitesinde 30.dk'da alınarak zaman geçirilmeden değerlendirildi. Çalışmamızda insuflasyon sonrası Cdyn, Raw, PIP ve Pplato değerlerinde meydana gelen değişiklikler her üç anestezik ajanda da benzer olarak bulundu. İnsuflasyonun takip eden dönemlerinde Raw değerleri insuflasyon öncesi döneme göre her üç grupta da düşük saptandı. İnsuflasyon sırasında arterial oksijenasyonun sevofluranda daha fazla olmak üzere her üç anestezik ajanda da korunduğunu saptadık. Arteriyel kan gazı analizlerimizde parsiyel oksijen basıncı (PaO2) ve arteriyel oksijen saturasyonu (SaO2) değerleri açısından gruplar arasında fark saptamadık. IPI skorları açısından gruplar arasında preoperatif bazal değere göre peroperatif ve postoperatif dönemde (derlenme ve 24.saat) anlamlı fark saptamadık. Elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda laparoskopik sleeve gastrektomi uygulanan morbid obez hastalarda anestezi idamesinde kullanılan sevofluran, desfluran inhalasyon anestezisi ve TİVA yöntemlerinin solunum mekanikleri, arteriyel oksijenizasyon, postoperatif solunumsal parametrelerin korunması ve hemodinamik parametreler açısından etkileri benzerdir ve her üç ajanın da güvenle kullanılabileceği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
İn our research, we purposed to compare the effects of sevoflurane and desflurane inhalational anesthesia and TIVA methods on peroperative and postoperative pulmonary function in patients going to laparoscopic sleeve gastrectomy because of morbid obesity. We include the our study that 60 patients going to laparoscopic sleeve gastrectomy by our general surgery clinic, between the ages 25 and 55 years old, the American Society of Anesthesiology score II to III, and morbid obesity (BMI>40kg/m2). All patients standardly monitorized with electrocardiogram (ECG), noninvasive blood pressure (NIBP), oxygen saturation (SpO2), Bispectral Index (BIS) and we applied Integrated Pulmonary Index (IPI) additionally. Patients seperted 3 randomised group and applied standart anesthesia induction with propofol, fentanyl and rocuronyum; then anestesia maintenance provided by sevoflurane + remifentanyl infusion in group Sevo, desflurane + remifentanyl infusion in group Des, propofol and remifentanil infusion in group TIVA with %50 O2-air combination. Ventilation management was applied with 8ml/kg tidal volume, 5 cmH2O positive end expiratory pressure (PEEP), 12-14ml/dk respiratory rate. The end tidal carbondioxide pressure (EtCO2) followed between 35-40 mmHg. The maximum inspiration pressure (Pmax) limited to be under 35 cmH2O. Respiratory mechanics data like dynamic compliance (Cdyn), airway pressure (Raw), peak inspiratuar pressure (PIP), plato pressure (Pplato) and minute volume (MV) are saved in before insufflation, after insufflation 5th min, 15th min, 30th min, 60th min and after desufflation period. Arterial blood gas values was evaluated quickly in before insufflation, after insufflation and the recovery room 30.min. İn our study post insufflation Cdyn, Raw, PIP and Pplato values founded similar to all three anesthetic agent. Following the insufflation period, Raw values determined low in all three group comparison to pre insufflation period. We found that arterial oxygenation is preserved in all three anesthesic agent morely sevoflurane. We didn't found any differance between groups at arterial blood gas analysis partial oxygen pressure (PaO2) and SpO2 values. We didn't found any significant values between preoperative basal IPI values and postoperative (recovery and 24th hour) period, peroperative period IPI values. Towards to obtanied result; anestesia maintenance with sevoflurane and desflurane inhalational anesthesia and TIVA methods have similar effect on respiratuar mechanics, arterial oxygenation, postoperative respiratuar parameter preserving, hemodynamic parameters in morbid obese patient applied laparoscopic sleeve gastrectomy and asserted all three anesthesic agent can be used confidently.