Hipertansiyon hastalarında uyku kalitesinin öz bakım gücü ve kan basıncı kontrolüne etkisi
Effect of sleep quality on self care agency and blood pressure control in hypertensive patients
- Tez No: 462657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA HACIHASANOĞLU AŞILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu araştırma hipertansiyon hastalarında uyku kalitesinin öz bakım gücü ve kan basıncı kontrolüne etkisini belirlemek amacı ile yapıldı. Yöntem: Tanımlayıcı-kesitsel özellikte olan bu araştırma Gümüşhane ili Kelkit ilçe merkezinde bulunan 1 ve 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezlerinde Şubat-Mayıs 2016 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma evreni ilgili aile sağlığı merkezlerine herhangi bir nedenle başvuran hipertansiyonlu bireylerdir. Örneklemini ise araştırmada herhangi bir örneklem seçimine gidilmeyerek ilgili aile sağlığı merkezlerine belirtilen tarihler arasında gelen 18 yaş ve üzeri, en az bir yıldır hipertansiyon tanısı almış ve ilaç kullanıyor olan, araştırma katılmaya gönüllü, formların doldurulmasını etkileyecek herhangi bir fiziksel (işitme, konuşma bozukluğu), nörolojik, ruhsal bozukluğu (zihinsel engellilik, psikotik bozukluk), kanser ve gebe olmayan 291 hipertansif birey oluşturdu. Veriler Tanımlayıcı Soru Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Öz Bakım Gücü Ölçeği kullanılarak toplandı. Ayrıca hastaların kan basıncı, boy ve kilo ölçümleri yapıldı. Bulgular: Hipertansif hastaların %56,7'sinin uyku kalitesinin iyi, %43,3'ünün kötü ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi puan ortalamasının 5,63±3,69 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of Sleep Quality on Self Care Agency and Blood Pressure Control in Hypertensive Patients Objective: The aim of this study was to determine the effect of sleep quality on self-care agency and blood pressure control in patients with hypertension. Method: This descriptive cross-sectional study was conducted between February and May 2016 at 1 and 2 Nolu Family Health Centers located in the Kelkit district of Gümüşhane. The study population consisted of hypertensive individuals referred to the relevant family health centers. The sample includes hypertensive individuals at the age of 18 years and over without any physical (hearing, speech impairment), neurological, psychiatric disorders (including mental disability, Psychotic disorder), cancer and non-pregnant to effect to fill the info forms, who are diagnosed of hypertension and use medicine for at least one year, volunteers to participate in the research. The data were collected using Descriptive Questionnaire the Pittsburgh Sleep Quality Index and the Self Care Agency Scale. Patients also underwent blood pressure, height and weight measurements. Findings: Hypertensive patients was sleep quality of 56.7% was determined to be good, while 43.3% to be poor, and Pittsburgh Sleep Quality Index average to be 5.63±3.69.