Birinci basamakta çalışan hemşirelerin iletişim becerileri ile mesleki doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between communication skills of nurses working in primary care and their professional satisfactions
- Tez No: 462702
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırma birinci basamakta çalışan hemşirelerin iletişim becerileri ile mesleki doyumları arasında ilişkinin incelenmesi amacı ile yapıldı. Materyal ve Metod: Araştırma, Eylül 2016- Ocak 2017 tarihleri arasında tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Palandöken, Aziziye ve Yakutiye TSM ve bu merkezlere bağlı ASM'lerde görev yapmakta olan 158 hemşire oluşturdu. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden 111 hemşire oluşturdu. Araştırma verileri hemşirelerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni hali, gelir düzeyi, mesleki çalışma yılı ve sosyo-ekonomik düzeyi bilgilerini içeren“Soru Formu”,“Mesleki Doyum Ölçeği”ve“İletişim Becerileri Envanteri”kullanıldı. Veriler ASM ve TSM de görev yapan hemşirelerden formlar ile yüzyüze görüşülmesi yolu ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, korelasyon analizi, regresyon analizi, Durbin Watson testi, t testi, Kruskal Wallis H testi, Dunnet T3 Post Hoc testi, Mann Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin mesleki doyum ölçeği ile iletişim becerileri envanteri arasında MDÖ'nin niteliklere uygunluk boyutu İBE'nin zihinsel boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı. Ancak MDÖ'nin niteliklere uygunluk boyutu ile İBE'nin duygusal boyutu arasında pozitif yönde zayıf ve iletişim becerileri envanteri toplam puanları ile İBE'nin davranışsal boyutlar arasında pozitif yönde çok zayıf istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between communication skills of nurses working in community primary care and their professional satisfactions. Material and Method: This descriptive study was conducted September 2016 – January 2017. The population of this study included 158 nurses working in Palandoken, Aziziye, Yakutiye CHCs, and FHCs affiliated to these centers. The sample of this study comprised 111 nurses who agreed to participate in the study. This study collected data from CHCs and FHCs nurses, with face-to-face interview method, using the Questionnaire Form including nurses' information about age, sex, educational status, marital status, income level, professional experience year, socio-economic level, the Professional Satisfaction Scale, and the Communication Skills Inventory. To assess data, this study used frequencies, percentages, correlation analysis, regression analysis, Durbin Watson test, t-test, Kruskal Wallis H test, Dunnet T3 Post Hoc test, Mann Whitney U test. Result: This study found no statistically significant relationship between nurses' professional satisfaction scale and communication skills inventory, between the suitability to the qualifications dimension of the professional satisfaction scale and the mental dimension of the communication skills inventory. However, it was also found that there was a poor positive statistically significant relationship between the dimension of suitability to qualifications and the emotional dimension, and a very poor relationship between communication skills inventory total scores and behavioral dimensions.