Birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan hemşirelerin eğitim becerileri ve danışmanlık becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of training skills and counseling skills of nurses working in primary health care services
  1. Tez No: 903799
  2. Yazar: HURİYE DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KAR ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde (BBSH) çalışan hemşirelerin eğitim becerileri ile danışmanlık becerilerini değerlendirmek amaçlandı. Karabük ili merkez ve ilçelerindeki Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde görev yapan 60 hemşirenin tamamı araştırmanın evrenini oluşturdu. Mayıs-Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu araştırmaya katılmaya gönüllü olan 45 hemşire araştırmanın örneklemine dahil edildi. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Eğitim Becerileri Ölçeği (EBÖ) ve Hemşirelikte Danışmanlığın Değerlendirilmesi Ölçeği (HDDÖ) kullanıldı. Etik kurul ile çalışmanın yürütüldüğü ilde kurum izinleri ve çalışmaya katılan katılımcılardan sözel onamları alındı. Veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiş olup sayı, yüzde dağılımları, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler gibi tanımlayıcı istatiksel metotlar ile; bağımsız T testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal-Wallis testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılarak değerlendirildi. Araştırmaya katılan hemşirelerin EBÖ puan ortalaması 142,8±21,64, HDDÖ puan ortalaması 4,22±0,41 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the educational and counseling skills of nurses working in Primary Health Care Services (PHCS). All 60 nurses working in Family Health Centers and Public Health Centers in Karabük province and its districts constituted the universe of the study. Forty-five nurses who volunteered to participate in this study, conducted between May-September 2023, were included in the sample of the study. A personal information form, the Educational Skills Scale (ESS), and the Nursing Counseling Evaluation Scale (NCES) were used as data collection tools. Ethical committee and institutional permissions in the province where the study was conducted, as well as verbal consents from the participants, were obtained. The data were analyzed using SPSS 25.0 program, and descriptive statistical methods such as number, percentage distribution, mean, standard deviation, minimum and maximum values, and independent t-test, one-way analysis of variance, Kruskal-Wallis test, and Pearson Correlation Analysis were used for evaluation. The mean ESS score of the nurses participating in the study was 142.8±21.64, and the mean NCES score was 4.22±0.41.