Evaluation of quality of nursing care services provided to children under five years based on integrated management of child health at primary health care centers in Al-Diwanyah city / Iraq
Al-Diwaniyah şehri / Irak'taki birinci basamak sağlık merkezlerinde çocuk sağlığının bütünleşik yönetimine dayalı beş yaş altı çocuklara sunulan hemşirelik hizmetlerinin kalitesinin incelenmesi
  1. Tez No: 817486
  2. Yazar: ATYAF ABDULAZEEZ JEBUR ALMAHİNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ARSLAN, DR. SAJİDA KHAMESS ABDULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yeni doğan ve Çocukluk Hastalıklarının Entegre Yönetimi (IMNCI) yaklaşımı, ev ve sağlık tesisi müdahalelerini içeren kapsamlı bir stratejidir. Uluslararası yeni doğan çocuk hayatta kalma girişimi, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yeni doğan çocukların hayatta kalmasına yardımcı olmak için kurulmuştur. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu ve Dünya Sağlık Örgütü 1995 yılında metodolojiyi ortaya çıkararak uygulamıştır. YÇHEY aileler ve topluluklar tarafından alınacak önleyici tedbirlere ek olarak tıp uzmanları tarafından gerçekleştirilecek iyileştirici faaliyetleri içerir. Ek olarak, sağlık altyapısının geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın amacı Çocuk Sağlığı Standartlarının Bütünleşik Yönetimi temelinde beş yaşından küçük çocuklara sağlanan hemşirelik bakımının kalitesi ile hemşirelerin demografik özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Nisan-Kasım 2022 tarihleri arasında Irak'ın Diwaniyah kentinde bulunan IMNCI sektörlerinde birinci basamak sağlık merkezlerinde kesitsel tanımlayıcı bir çalışma yapılmıştır. Al-Diwaniyah şehrinde birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışan 89 hemşirelerden oluşan tanımlayıcı örneklem seçildi. Veri toplamak için özel olarak tasarlanmış bir anket ve gözlem yöntemi kullanılmıştır; Anket hemşirenin demografik özelliklerini içeren 6 maddeden oluşmaktadır: cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, IMNCI eğitimi alma durumu, çalışma süresi, pediatri alanında çalışma süresi. Gözlem yöntemi hemşirelik bakım değerlendirme modülü, hemşirelerin tedavi modülündeki rolü ve iletişim modülü olmak üzere üç bölümden oluşan bir listedir. Verilerin toplanması önce gözlem daha sonra yüz yüze sorgulama tekniği ile yapılmıştır. Kategorik veriler frekans ve yüzde dağılımları nümerik veriler ise ortalama ve standart sapma ile gösterilmiştir. Demografik faktörlerin, bakım kalitesi üzerine etkisini belirlemek için için bağımsız gruplarda t-testi kullanılmıştır. %62,9'u (n=56) kadın, %37,1'i (n=33) erkek olmak üzere, 89 hemşire araştırmaya katılmıştır. Katılımcıların yaşları 18-53 yıl aralığındadır. Katılımcıların yüksek oranda IMNCI hakkında eğitim almadığı belirlenmiştir. Katılımcıların hizmet süresinin 20yıldan fazla aralığında olduğu, ancak hemşirelik personeli için çocuk hemşireliğindeki deneyim süresini 15 yıldan fazla aralığında olduğu, katılımcıların eğitim düzeylerinin enstitü ve üzeri olduğu belirlenmiştir. Birinci basamakta çalışan hemşireler cinsiyetlerine göre gruplandırıldığında her iki grup arasında hemşirelik bakım kaliteleri açısından anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p≥0,05). Hemşirelik personelinin hizmet süresi ile hemşirelik bakım değerlendirme modülleri ve personel hemşirelerin tedavi modülündeki rolü arasında fark olduğu saptanmıştır (p=0,0010,05).
Özet (Çeviri)
The Integrated Management of Neonatal and Childhood Diseases (IMNCI) approach is a comprehensive strategy that includes home and healthcare facility interventions. The international newborn child survival initiative was established by the World Health Organization and the United Nations Children's Fund (UNICEF) to help newborns survive. The United Nations Children's Fund and the World Health Organization introduced and implemented the methodology in 1995. YÇHEY includes remedial activities to be performed by medical professionals in addition to preventive measures to be taken by families and communities. In addition, it aims to contribute to the development of health infrastructure. The aim of this study is to determine the relationship between the quality of nursing care provided to children under the age of five and the demographic characteristics of nurses, based on the Integrated Management of Child Health Standards. A cross-sectional descriptive study was conducted at primary care centers in IMNCI sectors in Diwaniyah, Iraq, between April and November 2022. A descriptive sample of 89 nurses working in primary healthcare facilities in the city of Al-Diwaniyah was selected. A specially designed questionnaire and observation method were used to collect data; The questionnaire consists of 6 items containing the demographic characteristics of the nurse: gender, age, education level, IMNCI education status, working time, and working time in the field of pediatrics. The observation method is a list consisting of three parts: the nursing care evaluation module, the role of nurses in the treatment module, and the communication module. Data collection was done first by observation and then by face-to-face questioning technique. Categorical data are shown with frequency and percentage distributions, and numerical data with the mean and standard deviation. An independent group t-test was used to determine the effect of demographic factors on quality of care. Eighty-nine nurses, 62.9% (n=56) female and 37.1% (n=33) male, participated in the study. The age of the participants is between 18-53 years. It was determined that a high percentage of the participants did not receive training on IMNCI. It was determined that the service period of the participants was in the range of more than 20 years, but the experience in pediatric nursing for the nursing staff was more than 15 years, and the education level of the participants was institute and above. When nurses working in primary care were grouped according to their gender, it was determined that there was no significant difference between the two groups in terms of nursing care quality (p≥0.05). It was determined that there was a difference between the service period of the nursing staff and the nursing care evaluation modules and the role of the staff nurses in the treatment module (p=0.0010.05).