Hemşirelerde prososyal davranışların hemşire-hemşire iş birliği ile ilişkisi
The relationship between prosocial behaviors and nurse-nurse cooperation in nurses
- Tez No: 870555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP BATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Prososyal davranışlar ve hemşireler arası iş birliği, hemşirelik mesleğinde bakımın kalitesini artırmak, hasta güvenliği ve memnuniyetini artırmak, çatışmaları yönetmek ve mesleki saygınlığı güçlendirmek için önemlidir. Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin prososyal davranışları ile hemşire hemşire iş birliği arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdeki bu çalışma, ikinci ve üçüncü basamak hastanelerde görev yapan 279 hemşire ile gerçekleşmiştir. Veriler;“Tanımlayıcı Bilgi Formu ”,“ Örgütsel Prososyal Davranış Ölçeği”ve“Hemşire- Hemşire İş Birliği Ölçeği”kullanılarak yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü korelasyon kullanılmıştır. Araştırma için etik kurul onamı, kurum izni, ölçek kullanım izinleri ve hemşirelerden sözel izin alınmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin örgütsel prososyal davranış ölçeği ortalama puanları 3,68±,53, örgütsel prososyal davranış alt boyutlarından rol içi prososyal davranış ortalama puanları 4,02±,63, rol ötesi prososyal davranış ortalama puanları 3,28±,72 olarak bulunmuştur. Cinsiyet, görev yapılan kurum, çalışılan pozisyon, çalışma şekli, mezun olunan okul, kurumda çalışma süresine göre hemşirelerin örgütsel prososyal davranış puanları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Kadınlar erkeklere, birinci basamakta çalışanlar üçüncü basamakta çalışanlara, sorumlu hemşire olarak görev yapanlar klinik hemşiresi olarak görev yapanlara, gündüz mesaisinde çalışanlar nöbet usulü çalışanlara, lise ve ön lisans öğrenim düzeyine sahip olanlar lisans mezunu olanlara, çalışma süresi 20 yıl ve üzerinde olanlar 10 yıldan az olanlara göre daha yüksek puanlara sahiptirler (p0,05).
Özet (Çeviri)
Prosocial behaviors and collaboration between nurses are important in the nursing profession to improve the quality of care, increase patient safety and satisfaction, manage conflicts and strengthen professional reputation. The purpose of this study is to evaluate the relationship between nurses' prosocial behaviors and nurse-nurse collaboration. This descriptive and relationship-seeking study was conducted with 279 nurses working in secondary and tertiary hospitals. Data; It was collected by face-to-face survey method using the“Descriptive Information Form”,“Organizational Prosocial Behavior Scale”and“Nurse-Nurse Collaboration Scale”. Number, percentage, average, independent sample t-test and one-way correlation were used to analyze the data. Ethics committee approval, institutional permission, scale usage permissions and verbal permission from the nurses were obtained for the research. The average scores of the nurses participating in the study on the organizational prosocial behavior scale were found to be 3.68±.53, the average scores on in-role prosocial behavior from the sub-dimensions of organizational prosocial behavior were 4.02±.63, and the average scores on extra-role prosocial behavior were 3.28±.72. A significant difference was detected between nurses' organizational prosocial behavior scores according to gender, institution, position, working style, graduated school, and length of time working in the institution. Women are compared to men, those who work in primary care are those who work in tertiary care, those who work as charge nurses are those who work as clinical nurses, those who work day shifts are those who work on shift basis, those who have a high school or associate degree are those who have a bachelor's degree, those who have worked for 20 years or more are less than 10 years. They have higher scores than others (p0.05).