CO-test taraması ile servikal HPV HR + saptanan olguların kolposkopik, sitolojik ve histopatolojik değerlendirilmesi
Colposcopic, cytologic and histopathologic results of cases with cervical HPV HR+ diagnosed BY CO-test screening
  1. Tez No: 462733
  2. Yazar: ANIL TURHAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İBRAHİM HARMA, PROF. DR. MÜGE HARMA
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Serviks kanseri, kadınlarda tüm yaşlarda meme ve akciğer kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülen bir kanser türüdür ve kadınlarda kansere bağlı ölümler içinde ikinci sırada yer almaktadır. Serviks kanserinin displazi zemininde gelişmesi ve bu displazi aşamasındaki lezyonların da tarama testleri ile erken tanısının mümkün olması, bu hastalığın erken tanısı için önemli bir avantaj teşkil etmektedir. Servikovajinal sitoloji (pap smear) serviks kanserinin tarama ve tespitinde yaygın olarak uygulanan en etkili, klasik yöntemdir. Spesifitesi yüksek olmasına karşın sensitivitesi düşüktür. Sadece sitolojik değerlendirme ile taramaya göre HPV DNA testi eklenmesi halinde taramanın sensitivitesi artmaktadır. Servikal smearın sitolojik olarak değerlendirilmesi ve aynı örnekte eş zamanlı HPV DNA çalışılması co-test olarak adlandırılır. Co-test günümüzde 30 yaş üzerindeki kadınlar için en çok kabul gören tarama yöntemidir. Biz de çalışmamızda Co-test'inde HPV (+) saptanan ve kolposkopisi yapılan hastaların servikal sitoloji, HPV, servikal/endoservikal biyopsi ve operasyon sonuçlarını değerlendirdik. HPV 16 ve 18'in serviksin invaziv kanserleri ile ilişkisinin diğer hr HPV'lere göre daha fazla olduğu bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is the third most common woman cancer after breast and lung cancers in all ages and it is the second reason of the cancer deaths. Cervical cancer progresses from cervical dysplasia. Because of this, early detection of cervical cancer is possible and this is an important advantage for patients. Pap smear is the most efficient clasical method for the cervical cancer screening . Although specificity of this test is high, its sensitivity is low. Adding the HPV DNA test to cytological assesment increases the sensitivity. Co-test is a cervical screening test includes Pap-smear and HPV DNA. Nowadays it is the most accepted test for above 30 year old women. In this study, we evaluate the results of cervical cytologies, HPV tests, cervical/endocervical biopsies and operation specimens. We know that HPV 16 and 18 are more releated than other hr HPV types to invasive cervical cancer. In all of the world HPV 16 and 18 are seen in 71 percent of all cervical cancer.