Diyabetin koroid kalınlığı ve peripapiller retina sinir lifi tabakası kalınlığı üzerine etkileri
Effects of diabetes on choroidal thickness and peripapillary retinal nerve fiber layer thickness
- Tez No: 462734
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ORÇUN AKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç : Diyabetin koroid kalınlığı ve peripapiller sinir lifi tabakası kalınlığı üzerine etkilerini değerlendirmek Gereç ve Yöntem : Kasım 2015 ve Ağustos 2016 tarihleri arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları polikliniğine kontrol amaçlı gelen 18 yaş üzerindeki diyabet hastaları, diyabetik retinopatinin evresine göre 3 gruba ayrıldı. Aynı tarihlerde hastaneye kontrol amaçlı başvuran ve sistemik hastalığı bulunmayan gönüllüler kontrol grubunu oluşturdu. Grup 1 sağlıklı gönüllüler 29 katılımcının 58 gözü, grup 2 diyabetik retinopati (DR) olmayan diyabeti olan 52 hastanın 103 gözü, grup 3 de non-proliferatif diyabetik retinopatili (NPDR) 29 hastanın 58 gözü, grup 4 de proliferatif diyabetik retinopatili (PDR) 25 hastanın 50 gözü dâhil edildi. Tüm hastalara tam oftalmolojik muayene ve optik koherens tomografi (OKT) cihazı ile retina sinir lifi tabakası (RSLT), subfoveal koroid (SFK), peripapiller koroid (PPK), santral makula kalınlığı (SMK) ölçümü yapıldı. Bulgular : Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 56,7 idi, 135 hastanın 62 si (%46) erkek, 73'ü (%54) kadın idi. Gruplar yaş ve cinsiyet bakımından benzerdi (p=0,061 ve p=0,471). Göz içi basınçları (p=0,052) ve refraksiyon (p=0,666) açısından gruplar arasında fark yoktu. Görme keskinliği PDR grubunda anlamlı olarak daha kötü idi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effects of diabetes on choroidal thickness and peripapillary nerve fiber layer thickness Material and Methods: One hundred and six diabetic patients and twenty nine healthy subjects over 18 years old were included to this study. All of the patients and healthy subjects were followed at Bulent Ecevit University, Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology. The subjects were evaluated between November 2015 and August 2016. Diabetic patients were divided into 3 groups according to the stage of diabetic retinopathy. Group 1, 29 healthy subjects' 58 eyes; group 2, 103 eyes of 52 diabetic patients without diabetic retinopathy (DR); group 3, 58 eyes of 29 patients with non-proliferative diabetic retinopathy (NPDR); group 4, 50 eyes of 25 patient with proliferative diabetic retinopathy (PDR) were included. All of the subjects had a detailed ophthalmological examination and retinal nerve fiber layer (RNFL), subfoveal choroid (SFC), peripapillary choroid (PPC) , and central macular thickness (CMT) values were measured using Optical Coherence Tomography (OCT). Results: The average age of 135 patients was 56.7. The study included 73 female (% 54) and 62 male (% 46). There was no statistically significant difference in age (p=0,061), sex (p=0,471), refraction error (p=0,666) and intraocular pressure (p=0,052). Visual acuity was significantly worse in the PDR group (p0,05).