CRTH2 gen polimorfizminin çocukluk çağı atopik astımındaki rolü
The role of CRTH2 gen polymorphism in the childhood age atopic asthma
  1. Tez No: 462735
  2. Yazar: MEVLÜT SALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU YÜKSEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Atopik hastalıkların patogenezinde, IL-4, IL-5, IL-9 ve IL-13 gibi sitokinler ve reseptörleri ile bunları salgılayan Th2 gibi hücreler büyük önem taşır. Bu sitokinlerin sekresyonunda“chemoattractant receptor homologous molecule expressed on Th2”(CRTH2) gibi prostaglandin reseptörünün ekspresyonu kritik öneme sahiptir. Ayrıca son dönemde geliştirilmekte olan CRTH2 antagonistleri (Setipiprant, AZD1981, QAW039) önümüzdeki yıllarda astım kontrolü ve akciğer fonksiyonlarının korunmasında önemli birer tedavi seçeneği oluşturacak gibi durmaktadır. Bu çalışmada ise Türk çocuklarındaki astım ile bu gibi alerjik hastalıklarda rol alan (G1544C, A1651G) CRTH2 gen polimorfizmi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve CRTH2 antagonistleriyle tedaviden yarar görme olasılıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma ve kontrol grupları ortalama yaşları sırasıyla 8±3,5 ve 30±6,9 yıl olan 143 hasta (82 erkek/61 kız) ve 100 sağlıklı gönüllüden (36 erkek/64 kız) oluşmaktadır. Hasta grubundaki bireylerin CRTH2 G1544C gen polimorfizmi sonuçlarına bakıldığında; 48 (%33.6) hastanın C/G, 13 (%9.1) hastanın C/C, 82 (%57.3) hastanın ise G/G genotipinde olduğu saptanmıştır. Hasta grubu bireylerinin CRTH2 A1651G gen polimorfizmi frekanslarına bakıldığında ise 45 (%31.5) hastanın G/A, 6 (%4.2) hastanın G/G ve 92 (%64.3) hastanın ise A/A genotipinde olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubu CRTH2 G1544C polimorfizmi için değerlendirildiğinde 44 (%44) olgunun C/G, 11 (%11) olgunun C/C ve 45 (%45) olgunun da G/G genotipinde olduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubu bireylerin CRTH2 A1651G gen polimorfizmi sonuçlarına bakıldığında ise 26 (%26) olgunun G/A, 3 (%3) olgunun G/G ve 71 (%71) olgunun da A/A genotipinde olduğu saptanmıştır. Gruplar genotip frekansları, allel dağılımı, eşlik eden atopi, aile öyküsü ve bunlara ek olarak astım ağırlık derecesi ve astım kontrol düzeyleri açısından karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunamamıştır. Sonuç olarak astımlı çocuk hastalar ile kontroller arasında CRTH2 gen polimorfizmi (G1544C, A1651G) açısından istatistiksel olarak fark saptanmamıştır. Bu sonuçlar Türk çocuklarında CRTH2 gen polimorfizmlerinin alerjik astım patogenezinde güçlü bir etkisi olmadığını ve astıma yatkınlık açısından genetik bir risk faktörü taşımadığını düşündürmektedir. Ek olarak bu çalışma bize, son dönemde geliştirilen astım tedavisinde kullanılabileceği belirtilen CRTH2 antagonisti ilaçların Türk çocukları için uygun bir tedavi seçeneği olduğuna ilişkin güçlü bilimsel kanıtlar sunmadı. Ancak CRTH2 ve astım ilişkisinin daha iyi anlaşılması için sitokinlerinde dahil edildiği daha büyük gruplarla araştırma yapılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Atopic disorders are characterized by an increase in the Th2 types cytokines like IL-4, IL-5, IL-9 and IL-13 produced primarily by Th2 cells. Expression of the prostaglandin receptor, such as CRTH2“Chemoattractant receptor homologous molecule expressed on Th2”, is critical for the secretion of these cytokines. In addition, the recently development of CRTH2 antagonists (Setipiprant, AZD1981, QAW039) are thought to be important therapeutic options for the control of asthma and maintenance of lung function in the future. In this study, we aim to figüre out the relationship between asthma and CRTH2 gene (G1544C, A1651G) polymorphism in childhood asthma and inflammatory events and we also investigated to determine the possibility of using CRTH2 antagonists for treatment in Turkish children. The study and control groups consisted of 143 patients (82 males/61 females) and 100 participants (36 males/64 females), with a mean age 8±3.5 and 30 ± 6.9 years, respectively. When the results of CRTH2 G1544C gene polymorphism of the patients in the patient group are examined; 48 (%33.6) patients were heterozygous (C/G), 13 (%9.1) were homozygous (C/C) and 82 (%57.3) patients were normal (G/G) genotype. The results for CRTH2 A1651G gene polymorphism of the patient group are examined; 45 (%31.5) patients were heterozygous (G/A), 6 (%4.2) patients were homozygous (G/G) and 92 (%64.3) patients were normal (A/A) genotype. When the control group was evaluated for CRTH2 G1544C polymorphism, 44 (%44) cases were heterozygous (C/G), 11 (%11) were homozygous (C/C) and 45 (%45) cases were normal (G/G) genotype. The results of the CRTH2 A1651G gene polymorphism were examined in the control group, normal (A/A) genotype was detected in 71 (%71) cases, heterozygous (G/A) 26 (%26) and homozygous (G/G) was 3 (%3) cases. İndividuals in both groups were compared, there were no statistically significant difference in gene polymorphism, allele distribution, atopy, family history as well as asthma weight and asthma control levels in both groups the difference was found to be statistically insignificant. As a result, there was no statistical difference in CRTH2 gene polymorphism (G1544C, A1651G) between asthmatic children and controls. These results suggests that CRTH2 gene polymorphisms are not strong effect on the pathogenesis of allergic asthma and genetic risk factor susceptibility to asthma in Turkish children. In addition, the results of our study did not provide us with strong scientific evidence that CRTH2 antagonist drugs, which have been tried to be developed for asthma therapy, would not be a suitable treatment option for Turkish children. However, we consider, studies which are also included in cytokines are needed to better understand the relation between CRTH2 and asthma with larger groups.