Multipl skleroz (MS) patogenezinde YKL-40 ve CRTH2 gen polimorfizmlerinin rolü
The role of YKL-40 and CRTH2 gene polymorphisms in the pathogenesis of Multiple sclerosis (MS)
  1. Tez No: 946483
  2. Yazar: MÜRSEL HAZALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Multipl skleroz (MS), genç erişkinlerde engelliliğin önde gelen nedenlerinden biridir. MS hastalığı, kronik ve progresif seyir göstermesi nedeniyle hastalar ve sağlık hizmetleri üzerinde ciddi bir yük oluşturmaktadır. YKL-40 proteini proinflamatuar sitokinlere yanıt olarak salgılanır ve birçok inflamatuar hastalık ve kanserle ilişkilendirilmektedir. Ağırlıklı olarak inflamatuar süreçlerde rol oynayan CRTH2 reseptörünün ise periferik sinir sisteminde (PSS) miyelinin oluşumu ve korunmasında anahtar bir rol oynadığı bildirilmiştir. Bu bağlamda, çalışmamızda, MS hastalığının patogenezinde YKL-40 ve CRTH-2 gen polimorfizmlerinin rolünün araştırılması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 123 MS tanılı hasta ve 117 sağlıklı gönüllü birey dahil edilmiştir. YKL-40 genine ait rs10399805 ve rs871799 promotör bölge polimorfizmleri ile CRTH-2 genine ait rs533116 upstream (transkripsiyon başlangıç noktasından önceki dizi bölgesi) ve rs11571288 3'UTR (3'translasyon olmayan bölge) polimorfizmleri incelendi. Genotipleme analizleri qPCR ve PCR-RFLP yöntemleriyle gerçekleştirildi. Hasta ve kontrol grupları ile klinik alt gruplar arasında; genotip ve alel dağılımlar için otozomal dominant (OD) ve otozomal resesif (OR) kalıtım modellerine göre ilişkilendirme analizleri gerçekleştirildi. Bulgular: rs10399805 ve rs533116 polimorfizmleri ile MS hastalığı arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Ancak rs871799 polimorfizmine ait genotip dağılımlarının, OD modele göre incelenmesinde MS grubunda, sağlıklı kontrollere göre CG+GG genotipinin anlamlı şekilde arttığı tespit edildi. MS klinik alt grupları ile sağlıklı kontroller arasındaki karşılaştırmada, rs871799 polimorfizmine ait GG genotipinin sekonder progresif MS (SPMS) grubunda, G alelinin ise SPMS ve primer progresif MS (PPMS) gruplarında sağlıklı kontrollere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı tespit edildi. OD modele göre yapılan karşılaştırmada ise rs871799 polimorfizmine ait CG+GG genotipinin SPMS ve PPMS gruplarında sağlıklı kontrollere göre istatiksel olarak anlamlı şekilde arttığı saptandı. OR kalıtım modeline göre yapılan karşılaştırmada, rs11571288 polimorfizmine ait GG genotipinin atak ve remisyonlar ile karakterize (RRMS) hastalarında, kontrol grubuna kıyasla istatiksel olarak anlamlı şekilde arttığı tespit edildi. MS klinik alt gruplarının karşılaştırılmasında, rs871799 varyantına ait G alelinin PPMS grubunda anlamlı şekilde arttığı saptandı. Ek olarak rs871799 polimorfizmine ait GG genotipinin ve G alelinin, OD modeline göre CG+GG genotipinin ve OR modeline göre GG genotipinin, EDSS skoru ≥4 olan hastalarda anlamlı bir artış gösterdiği saptandı. Tartışma ve Sonuç: YKL-40 geni rs871799 polimorfizminin, YKL-40 ekspresyonuna etki ederek, MS hastalığının gelişimine ve ilerlemesine, nörolojik defektlerin daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkmasına neden olabileceği sonucuna varıldı. Ek olarak, CRTH2 geni rs11571288 polimorfizminin inflamatuar hücresel yanıtların artışına yol açarak hastalığın ilerleyişine etki edebileceği düşünüldü. Bulgularımız, rs871799 ve rs11571288 varyantlarının, hastalık riski, klinik seyri izleme ve nörolojik hasarın şiddetini belirlemede potansiyel rolleri olduğunu düşündürmektedir. Bu bağlamda sonuçlarımızın potansiyel rolünü ortaya koyacak daha kapsamlı araştırmalar ile doğrulanmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Multiple sclerosis (MS) is a leading cause of disability in young adults. MS poses a serious burden on patients and healthcare services owing to its chronic and progressive course. YKL-40 protein is secreted in response to proinflammatory cytokines and has been associated with many inflammatory diseases and cancers. The CRTH2 receptor, which is predominantly involved in inflammatory processes, plays a key role in the formation and protection of myelin in the peripheral nervous system (PNS). In this context, our study aimed to investigate the role of YKL-40 and CRTH-2 polymorphisms in the pathogenesis of MS. Materials and Methods: This study included 123 patients with MS and 117 healthy volunteers. The rs10399805 and rs871799 promoter region polymorphisms of the YKL-40 gene, and the rs533116 upstream (sequence region before the transcription start point) and rs11571288 3'UTR (3'untranslated region) polymorphisms of the CRTH-2 gene were analyzed. Genotyping analyses were performed by qPCR and PCR-RFLP methods. Association analyses were performed between the patient and control groups and clinical subgroups according to autosomal dominant (OD) and autosomal recessive (OR) inheritance models for genotype and allele distributions. Results: No significant association was found between the rs10399805 and rs533116 polymorphisms and MS. However, when the genotype distributions of the rs871799 polymorphism were analyzed according to the OD model, the CG + GG genotype was significantly higher in the MS group than in the healthy controls. In the comparison between MS clinical subgroups and healthy controls, it was found that the GG genotype of the rs871799 polymorphism was significantly increased in the secondary progressive MS (SPMS) group, and the G allele was significantly increased in the SPMS and PPMS groups compared to healthy controls. In the comparison based on the OD model, the CG+GG genotype of the rs871799 polymorphism was significantly increased in the SPMS and primary progressive MS (PPMS) groups compared with that in healthy controls. According to the OR inheritance model, the GG genotype of the rs11571288 polymorphism was significantly higher in relapsing-remitting MS (RRMS) patients than in the control group. In the comparison of the MS clinical subgroups, the G allele of the rs871799 variant was significantly increased in the PPMS group. In addition, the GG genotype and G allele of the rs871799 polymorphism and the CG+GG genotype according to the OD model and the GG genotype according to the OR model were significantly increased in patients with an EDSS score of ≥4. Discussion and Conclusion: We conclude that the rs871799 polymorphism of the YKL-40 gene may lead to the development and progression of MS and more severe neurological defects. In addition, the CRTH2 rs11571288 polymorphism is thought to affect disease progression by leading to increased inflammatory cellular responses. Our findings suggest that the rs871799 and rs11571288 variants have potential roles in determining disease risk, clinical course, and severity of neurologic damage. In this context, our results need to be confirmed through more comprehensive studies to reveal their potential roles.