İntraserebroventriküler nesfatin-1 enjeksiyonun erkek sıçanlarda ghrelin ve leptin düzeylerine etkisi
Effect of intracerebroventricular nesfatin-1 injection on ghrelin and leptin levels in male rat
  1. Tez No: 803280
  2. Yazar: FATMANUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yeni keşfedilen bir nöropeptid olan nesfatin-1 hipotalamik alanlarda üretilen anoreksijenik bir peptiddir. Bu peptidin anoreksijenik etkisinde stres yanıtı ve hipotalamo-hipofizer-adrenal (HHA) aks aktivasyonu da önemli paya sahiptir. Stres yanıtının düzenlenmesinde, nesfatin-1'e bağlı etkilerde kortikotropin salgılatıcı hormon (CRH1 ve CRH2) reseptörlerinin yanı sıra oksitosin reseptörü de rol almaktadır. Leptin yağ dokusundan üretilen ve dolaşıma katılan anoreksijenik bir peptiddir. Ghrelin ise gastrointestinal sistem tarafında üretilen oreksijenik bir nöropeptiddir. Asprosin yakın zamanda keşfedilen açlık durumunda salınımı artan ve hepatik glikoz üretimini artıran bir peptiddir. Oreksin A/B dorsal hipotalamik alan ve lateral hipotalamik alan (LHA)'da tanımlanmıştır. Bununla birlikte nesfatin-1'in bu reseptörlerle sinyalleşmesinin ghrelin, leptin, asprosin ve oreksin A düzeylerine etkisi bilinmemektedir. Bu sebeple, nesfatin-1'in CRH1, CRH2, oksitosin ve kisspeptin reseptör antagonistleri ile etkileşiminin ghrelin, leptin, asprosin ve oreksin A düzeylerine etkisinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Sham (kontrol) grubu, nesfatin-1 grubu, nesfatin-1 + p234 grubu, nesfatin-1+ antalarmin HCI grubu, nesfatin-1 + astressin 2B grubu, nesfatin-1 + atosiban grubu olmak üzere toplam altı grup bulunmaktadır. Her grupta 5'er hayvan bulunmaktadır. Deneysel uygulama sonrasında, hayvanlar sakrifiye edilerek serum ghrelin, leptin, asprosin ve oreksin A düzeyleri ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) ile ölçülmüştür. Serum asprosin seviyeleri istatistiksel olarak herhangi bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Nesfatin-1, a newly discovered neuropeptide, is an anorexigenic peptide produced in the hypothalamic areas. Stress response and hypothalamo-pituitary-adrenal (HPA) axis activation also play an important role in the anorexigenic effect of this peptide. In the regulation of the stress response, in addition to corticotropin-releasing hormone (CRH1 and CRH2) receptors, the oxytocin receptor also plays a role in nesfatin-1 depending effects. Leptin is an anorexigenic peptide produced from adipose tissue and join to the circulation. Ghrelin is an orexigenic neuropeptide produced by the gastrointestinal tract. Asprosin is a recently discovered peptide that is released during fasting and increases hepatic glucose production. Orexin A/B has been identified in the dorsal hypothalamic area and LHA. However, the effect of nesfatin-1 signaling with these receptors on ghrelin, leptin, asprosin and orexin A levels is unknown. For this reason, it is important to determine the effect of nesfatin-1's interaction with CRH1, CRH2, oxytocin and kisspeptin receptor antagonists on ghrelin, leptin, asprosin and orexin A level. There are six groups in total: sham (control) group, nesfatin-1 group, nesfatin-1 + p234 group, nesfatin-1 + antalarmin HCl group, nesfatin-1 + astressin2B group, nesfatin-1 + atosiban group. Each group has 5 animals. After the experimental application, the animals were sacrificed and serum ghrelin, leptin, asprosin and orexin A levels were measured by ELISA. Serum asprosin levels did not differ statistically.