Azoospermik hastalarda testiküler spermatozoa kullanılarak yapılan ICSI uygulama sonuçlarının over yanıtıyla ilişkisi
Outcome of ICSI with testicular spermatozoa obtained through microscopically assisted testicular sperm extraction in relation to the ovarian response
  1. Tez No: 462757
  2. Yazar: SEDA AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ KALFOĞLU, DOÇ. DR. MERİÇ KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada testiküler spermle intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu tekniği uygulanmış (ICSI) toplam 340 çift retrospektif olarak değerlendirilmiştir. ICSI motil testiküler spermatozoa kullanılarak yapılmıştır. Testiküler spermatozoalar obstrüktif azoospermi (OA) tanısı koyulan 89 erkekten ve non-obstrüktif azoospermi (NOA) tanısı koyulan 251 erkekten toplanmıştır. 40 yaş ve altı kadınlar çalışmaya dahil edilmiştir. Ovulasyon indüksiyonu için gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) antogonist protokolü kullanılmıştır. Antral follikül sayısı (AFS), bazal follikül stimüle edici hormon (FSH), kadın yaşı ve oosit sayısı ile canlı doğum oranı (CDO) arasındaki ilişki simple linear regression analizi ile yapılmıştır. Alıcı işlem karakteristikleri (ROC) eğrileri CDO' nun aşırı azaldığı durumlarda tespit için oluşturulmuştur. AFS ile toplanan oosit sayısı testiküler spermatozoa ile yapılmış ICSI sikluslarında siklus başına CDO oranı ile ilişkili bulunmuştur. Bazal FSH seviyesi, kadın yaşı ile CDO arasında korelasyon bulunamamıştır. AFS < 8 kadınlarda AFS ≥ 8 kadınlara oranla önemli ölçüde CDO düşük bulundu. Bundan bağımsız olarak
Özet (Çeviri)
A total of 340 women ≤40 years old who underwent intracytoplasmic sperm injection (ICSI) treatment with testicular sperm were enrolled only for one cycle. ICSI was performed with motile testicular spermatozoa obtained from 89 men with obstructive azoospermia (OA) and 251 men with nonobstructive azoospermia (NOA). gonadotropin-releasing hormone (GnRH) antagonist protocol was used for ovulation induction. Simple linear regression was carried out to analyze relationship between the antral follicle count (AFC), basal follicle-stimulating hormone (FSH), women's age and number of oocytes, and the live birth rate (LBR). Receiver operator characteristic (ROC) curves were formed to detect a cut-off numbers below which LBR was significantly decreased. Significant correlations were found between AFC and the number of oocytes retrieved, and the LBR per cycle started in ICSI cycles with testicular spermatozoa. Correlation was not present between basal FSH level and women's age, and the LBR. The LBR was significantly lower in women with AFC < 8 than those with AFC ≥ 8. Independently, the LBR was significantly lower in cycles with