Nonobstrüktif azospermili hastalarda mikrocerrahi testiküler sperm ekstraksiyonu yöntemi ile sperm elde etmeyi etkileyen faktörler
Predictive factors of sperm extraction wi̇th micro tese i̇n nonobstructive azoospermia patients
  1. Tez No: 420175
  2. Yazar: ERDEM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda nonobstrüktif azospermili (NOA) hastalarda, yüksek başarı ve düşük komplikasyon oranları ile günümüzde altın standart yöntem haline gelen mikrocerrahi testiküler sperm ekstraksiyonu yöntemi ile sperm elde edilmesini etkileyen faktörleri ortaya koymayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamız prospektif bir çalışma olup, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezine 01.06.2013 ile 01.06.2015 tarihleri arasında yardımcı üreme teknikleri için (YÜT) başvuran ve erkek partnerde NOA saptanan 102 hasta çalışmaya dahil edildi. Detaylı öykü ve fizik muayene sonrasında hastaların testis volümleri, FSH, LH, PRL ve testosteron (T) plazma düzeyleri ölçüldü, karyotip analizleri ve Y kromozom mikrodelesyonları açısından genetik incelemeleri yapıldı. Tüm hastalara aynı ameliyat ekibi tarafından mTESE operasyonu uygulanarak, tüm hastalardan alınan dokular aynı embriyolog tarafından değerlendirildi. mTESE sırasında testiküler histopatolojik değerlendirme için tüm hastalardan testiküler doku örneği alındı. Daha sonra hastalar mTESE ile sperm elde edilen ve sperm elde edilemeyen hastalar olarak iki gruba bölündü ve bu iki grup testis volümleri, hasta yaşları, serum T, LH, FSH, PRL düzeyleri, karyotip analizleri, AZF mikrodelesyonu olup olmaması ve testiküler histopatoloji açısından karşılaştırıldı. Verilerin analizinde SPSS v20 programı kullanıldı. Analizlerde p0,05). Sonuç: Günümüzde mTESE yöntemiyle sperm elde etme başarısını öngörmede tek başına kullanılabilecek bir parametre veya değişken henüz bulunmamaktadır. Bununla birlikte, klinikte birden fazla değişkenin kombinasyonu kullanılarak preoperatif bir değerlendirme yapılması, hem mTESE yöntemiyle sperm elde etme başarısını öngörmede cerrah açısından yönlendirici olmaktadır hem de infertil çiftlerin beklentilerini karşılayabilmek açısından yol göstericidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In our study, we aimed to demonstrate the predictive factors in success of mTESE which become the gold standard method of btaining sperm in nonobstructive azoospermia (NOA) patients currently with high success and low complication rates. Materials and Methods: Our study design is prospective, including 102 nonobstructive azoospermia patients as the male partner applied to Atatürk University Medical Faculty Research Hospital IVF Centre between the dates from 06/01/2013 to 01/06/2015 for the assisted reproductive techniques (ART). After obtaining detailed anamnesis and making detailed physical examination; measurement of testicular volumes, serum FSH, LH, PRL and T levels, Y chromosome karyotype and microdeletion analysis and genetic studies were performed to all patients participating in our study. mTESE was applied to all patients by same surgical team and specimens were evaluated by same embryologist. Testicular tissue samples were taken from all patients intraoperatively for histopathological evaluation. According to the mTESE results, patients were divided to two groups according to sperm retrieval was succesful or not. Testicular volumes, age of patients, serum FSH, LH, PRL and T levels, histopathological evaluation results, Y chromosome karyotype and microdeletion analysis and genetic studies were compared between these two groups. SPSS v20 software was used to analyze the data. Analysis of p0,05). Results: There is not yet an individual parameter or variable defined for predicting the outcomes and success rates of sperm retrieval with mTESE. However, preoperative evaluation performed by using combination of multiple variables in the clinic provides the surgeon to predict the success of sperm retrieval with mTESE and serves as a guide in terms to meet the expectations of infertile couples.