Normozoospermik vakalarda farklı dondurma protokollerinin sperm geri kazanımı, vitalitesi ve dna fragmantasyonu yönünden karşılaştırılması
Comparison of two freezing techniques in terms of sperm recovery, vitality and dna fragmentation in normozoaspermic cases
- Tez No: 394027
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ, PROF. DR. ERSİ KALFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Histoloji ve Embriyoloji, Genetics, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Normozoaspermik vakalarda, farklı dondurma protokollerinin sperm geri kazanımı, vitalite ve DNA fragmantasyonu yönünden karşılaştırılması Yapılan çalışmalar konvasiyonel dondurma tekniklerinin gerek testiküler gerekse az sayıda sperm içeren örneklerde gerekli yeterlilikte olmadığını göstermiştir. İnsan sperm hücrelerinin vitrifikasyonu ve sonrasında ICSI için kullanılması YÜT pratiğinde önem arz etmektedir. Az sayıdaki spermin dondurulabilmesi ile özellikle çok az sayıda spermi olan, kemoterapi ya da radyoterapi uygulanacak hastalar, azoospermik olgular gibi vaka gruplarında sperm eldesi için ardışık cerrahi operasyonlara gerek kalmadan çiftlere tekrar deneme şansı verilmiş olacaktır. Yaptığımız çalışmada daha önce az sayıda sperm dondurulması ile ilgili çalışmaları destekleyen bulgular elde ettik. Çalışma sırasında taşıyıcı olarak kullanılan cryotop spermlerin yüklenmesi ve çözme işlemi sonrasında elde edilebilmesi açısından çok uygun bir araç olarak gözlemlendi. Benzer şekilde kriyoprotektan ajan olarak test yok buffer muadili olarak 0,25 M sukroz kullanılarak, sperm çözme işlemi sonrasında daha basit ve düşük maliyetli solüsyonlar kullanılarak başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Az sayıda ki sperm hücresinin dondurulması ve çözülmesi sonrası elde edilmesi ile ilgili günümüze kadar yapılan çalışmalar ve bizim yaptığımız çalışma umut verici sonuçlar elde edilmesine olanak sağlasa da klinik kullanımları ve canlı doğum oranları ile ilgili ileri çalışmalar bulguların güvenilirliği açısından destekleyici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Comparison of two freezing techniques in terms of sperm recovery, vitality and DNA fragmentation in Normozoaspermic cases Conventional freezing techniques were shown not to be suitable for testicular sperm or for samples with low sperm count. Vitrification of human sperm and their subsequent use for ICSI is a step crucial in IVF practice. Single sperm freezing may offer another chance, a second IVF attempt without the need for consecutive surgeries, especially for patients who will receive chemotherapy or radiotherapy or for males with azoospermia. In the present study, we reached the same conclusions as previously published work on single sperm freezing. We observed that the carrier we used (cryotop) was user friendly for the loading of sperm before vitrification and for the thawing process. Also, using 0.25 M sucrose instead of test yolk buffer as a cryoprotective agent was successful, simpler and cheaper. Although single sperm freezing and the subsequent thawing was successful in the litterature as in our study, the clinical application of the technique should be supported by prospective studies giving live birth rates which should be evaluated for a larger and safer application of the technique.