Huzur evinde yaşayan yaşlılarda kapsamlı geriyatrik değerlendirme ile uyku bozukluğu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Investigating the relation between sleep disturbance and extensive geriatric evaluation on nursing home residents
  1. Tez No: 462774
  2. Yazar: FATMA GÜL GÜRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİLE SILAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı huzurevinde yaşayan 65 yaş ve üstü bireylerde kapsamlı geriatrik değerlendirme ile uyku kalitesini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Gereç-Yöntem: Çalışmaya huzurevinde kalan, yaş ortalaması 82.40 ± 6.33 olan 107 (67 kadın 49 erkek) yaşlı birey alınmıştır. Yaşlı bireylere kapsamlı geriatrik değerlendirme yapılmış bilgileri kaydedilmiştir. Uyku kalitesi (PUKİ-Standford) değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada yer alan bireylerin %34,7sinin Uyku Pitsburg Ölçek puanı 5'den az (uyku bozukluğu yok), % 65,3 ünün ise 5'den fazla olduğu (uyku bozukluğu var) hesaplanmıştır. Olgular SF-36 skorları açısından gruplandırıldığında Standford uykululuk ölçeği puanları ile SF-36 ölçek alt boyutlarından fiziksel fonksiyon, genel sağlık durumu, canlılık, sosyal fonksiyon ve emosyonel fonksiyon puanları arasında negatif yönlü, zayıf doğrusal bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigating the relation between sleep disturbance and extensive geriatric evaluation on nursing home residents Aim: Aim of our study is to determine factors which affect sleep quality by way of doing extensive geriatric evaluation on nursing home residents aged 65 and older. Material and Methods: In the present study, 107 residents consist of 67 women 40 men were enrolled. Mean age is 82.40 ± 6.33. Extensive geriatric evaluation was executed and findings were recorded. Sleep qualities (PUKI-Standford) of recipients were interpreted. Results: Results of the present study demonstrate that, % 34.7 of the recipient's scores are 5. When findings are classified according to SF-36 scores, there is negative mild linear correlation between Standford sleepiness scale scores and subtypes of SF-36 which are physical function, general health condition, vigor, social function and emotional function. It is statistically meaningful.