Huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerin uyku kalitesini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting the sleep quality of elderly people living in A nursing home
- Tez No: 543552
- Danışmanlar: UZMAN MAHCUBE ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı huzurevinde yaşayan 65 yaş ve üstü yaşlı bireylerde uyku bozukluğunu belirlemek ve kapsamlı geriatrik değerlendirme yapılarak uyku kalitesini etkileyen faktörleri incelemektir. Gereç-Yöntem: Çalışmamız 01.03.2018-30.04.2018'de Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi ve T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Samsun Huzurevi Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde yapılmıştır. Araştırmaya alınma kriterlerine uyan yaşlı bireylerden gönüllüler için bilgilendirilmiş onam formu alındıktan sonra, 10 soruluk sosyodemografik verilerin olduğu anket uygulanmıştır. Katılımcıların uyku kalitesi Richard's Campbell Uyku Ölçeği (RCUÖ) ve Epworth Uykululuk Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Uyku kalitesi değerlendirilen bireyler kapsamlı geriatrik değerlendirme kapsamında Geriatrik Depresyon Ölçeği, Mini Mental Durum Testi, SF-36 Yaşam Kalitesi Formu, Charlson Komorbidite İndeksi, ICIQ-SF Üriner İnkontinans Ölçeği ile değerlendirilmiş olup verileri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to determine the rate of sleep disorder in elderly people aged 65 and older living in nursing homes and to investigate the factors affecting sleep quality by performing comprehensive geriatric assessment. Material and Method: Our study was made on 01.03.2018-30.04.2018 Samsun Metropolitan Municipality Nursing Home and at Samsun Nursing Home Care and Rehabilitation Center under the Republic of Turkey Ministry of Family and Social Policies. After obtaining informed consent form for the volunteers from the elderly individuals who met the inclusion criteria, a questionnaire containing 10 questions of sociodemographic data was applied. The sleep quality of these individuals was assessed by the Richard's Campbell Sleep Scale (RCSQ) and the Epworth Sleepiness Scale. The individuals who evaluated sleep quality were evaluated with Geriatric Depression Scale, Mini Mental State Test, SF-36 Quality of Life Form, Charlson Comorbidity Index, ICIQ-SF Urinary Incontinence Scale and their data were recorded.