Genel anestezi altında opere edilen hastalarda istemdışı perioperatif hipotermi insidansı ve risk faktörlerinin irdelenmesi
Genel anestezi altinda opere edilen hastalarda i̇stemdişi perioperatif hipotermi i̇nsidansi ve risk faktörlerinin i̇rdelenmesi
- Tez No: 462773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSİ MUSTAFA AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İstemdışı perioperatif hipotermi, preoperatif dönemden başlayıp, postoperatif döneme kadar geçen süre içinde vücut iç (kor) sıcaklığının 36°C'nin altına düşmesidir. Kardiyovasküler hastalıklar, perioperatif hemorajik sorunlar, bozulmuş ilaç metabolizması, enfeksiyon gibi birçok komplikasyonla yakından ilişkilidir. Perioperatif hipotermi insidansının saptanması ve risk faktörlerinin irdelenmesi, hipoterminin ve komplikasyonlarının önlenmesinde yardımcı olabilir. Çalışmamızda genel anestezi altında opere edilen hastalarda istemdışı perioperatif hipotermi insidansını belirledik ve risk faktörlerini irdeledik. Araştırma kapsamında toplam 2015 hasta incelendi ve perioperatif hipotermi insidansı %78,6 bulundu.
Özet (Çeviri)
Unintended perioperative hypothermia, defined as a core body temperature less than 36°C, occurs between the preoperative period and the postoperative period. It is closely related to many complications such as cardiovascular diseases, peroperative hemorrhagic diathesis, impairment of drug metabolism. Determination of the incidence of perioperative hypothermia and examination of risk factors may help preventing the hypothermia and its complications. In our study, we determined the incidence of unintended perioperative hypothermia in patients undergoing general anesthesia and examined risk factors. 2015 patients were studied and the incidence of perioperative hypothermia was 78.6%.