Bor türevlerinin serviks kanseri hücrelerinin büyümesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation on the effects of boron derivates on cervical cancer cells growth
- Tez No: 462783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç ve kapsam: Farklı Bor türevlerinin serviks kanseri hücre hattında büyümesinin gözlenmesi ve apoptozis yolaklarının incelenmesi amaçlanmıştır.Materyal-metod: American tissue cell culture'dan ticari olarak alınan HTB-32 serviks karsinoma ve CCL-62 He-La kontaminantı, ölümsüz serviks hücre hatları uygun koşullarda optimize edilmiş ve Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü, hayvan hücre kültürü laboratuarında tüm hücre kültürü çalışmaları yapılmıştır. Gerekli üreme koşulları ayarlanan bu hücre hatlarının MTT ve hücre kinetiği ölçümleri yapılmıştır.Borik asit (H3BO3), boraks pentahidrat (Na2B4O7.5H2O) ve disodyum pentaborat dekahidratın (Na2O.5B2O3.10H2O) farklı konsantrasyonları uygulanmıştır.Caspase-Glo 3/7 Assay, Caspase-Glo 8 Assay,Caspase-Glo 9 Assay, Annexin V FITC ve Caspase VAD FMK kitleri ile apoptoz analizi yapılmıştır.Veriler, annexin V ve caspase Vad FMK testleri için Ki kare testi, Caspase 3/7, caspase 8, Caspase 9 testleri için ise Student T ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Odd Ratio oranları %95 güven aralığı içerisinde SPSS 16.0 programı ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Tartışma-Sonuç: HTB-32 hücre hattına madde uygulamasını takiben, kontrole göre , % canlılık oranını baskılamada DPD'nin, tüm dozları etkili olmaktadır. Ayrıca, DPD'nin güne bağlı artan her dozunda, apoptozisin iç yolak ve dış yolaklarını kapsayan kaspaz 3/7 , anneksin 5 , fas ligand, kaspaz 8, kaspaz 9 ölçümlerinde, borik asit ve pentaborat dekahidrata göre daha anlamlı sonuçlar alınmıştır, bu sebeple daha iyi bir apoptotik ajan olduğu öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Different Boron derivatives observation of cervical cancer cell line growth and apoptosis pathways were investigated.Materials and Methods: American tissue cell carcinoma of the cervix culture commercially from the HTB-32 and CCL-62 cervical cell lines and suitable conditions have been optimized and animal cell culture laboratory of the Department of Bioengineering, Ege University Faculty of Engineering, all cell culture studies were conducted. Set the required growth conditions and cell kinetics of these cell lines were measured by MTT.Boric acid (H3BO3), borax pentahydrate (Na2B4O7.5H2O) and disodium pentaborate decahydrate (Na2O.5B2O3.10H2O) was applied in different concentrations.Caspase-Glo 3 / 7 Assay, caspase-Glo 8 Assay, caspase-Glo 9 Assay, and Annexin V-FITC apoptosis analysis was performed with the kits.Data, Annexin V and caspase chi-square test for testing Vad FMK, caspase 3 / 7, caspase 8, caspase 9 in the Student's t and ANOVA tests were used for testing. Odd Ratio of rates within 95% confidence interval were evaluated statistically using SPSS 10.0.Conclusion and discussion; HTB-32 cell line, the rate of vitality in suppressing DPD, the effective dose olmaktadır.En all the doses effective 1000µM was 5. day. In addition, increasing the dose of DPD on the day, covering the caspase pathway of apoptosis in the inner and outer pathway 3 / 7, Anneke 5, moroccan ligand, caspase 8, caspase-9 measurements, boric acid, and a more significant results have been dekahidrata pentaborate, therefore, more a well-apoptotic agent that can be envisaged.