Epilepsi tanısı alan olgularda karotis media ve epikardiyal yağ dokusu kalınlığının değerlendirilmesi ve bu hastalarda artmış kardiyovasküler risk varlığının araştırılması
Evaluation of carotis media and epicardial adipose tissue thickness and research of increased cardiovascular risk presence in cases diagnosed with epilepsy
  1. Tez No: 462808
  2. Yazar: HATİCE ÖZKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Antiepileptik tedavinin uzun dönemde yan etkiler oluşturduğu bilinmektedir. Bu yan etkilerden biri de aterosklerozdur. Bu çalışmada epilepsi tanısı alan olgularda karotis media ve epikardiyal yağ dokusu kalınlığının değerlendirilmesi ve bu hastalarda artmış kardiyovasküler risk varlığının araştırılması amaçlandı. Yöntem: Bir veya daha fazla antiepileptik ilaç kullanan epilepsi tanısı almış toplam 52 olgu ve 34 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Lipit profili (HDL, LDL, total kolesterol, TG) kolorimetrik yöntem ile ölçüldü. Vakaların KİMK ölçümleri klinik tanıdan habersiz aynı radyolog tarafından ve aynı b-mode USG cihazı ile yapıldı. Doku Doppler ekokardiyografik incelem ile epikardiyal yağ dokusu ölçümü tayini yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: : It is a known fact that antiepileptic treatment causes side effects in the long term and atherosclerosis is one of these side effects. In this study, it is aimed to evaluate the thickness of carotis media and epicardial adipose tissue in cases with epilepsy and analyze the presence of increased cardiovascular risk in these patients. Methods: 52 cases that used one or more antiepileptic agent after diagnosis of epilepsy and 34 healthy children as control group were included in the study. Lipid profile (HDL, LDL, Cholesterol, TG) was measured with colorimetric method. K-IMK measurements of cases were made with same b-mode USG device by a radiologist who is blind to clinical diagnosis. Epicardial adipose tissue was measured with tissue Doppler echocardiographic examination.