Yoğun bakımda mekanik ventilatöre bağlı hastalarda arteryel kan gazındaki parsiyel arteryel oksijen basıncı ile oksijen rezerv indeks korelasyonu ve non-invaziv near infrared spekstroskopisi kullanılarak doku oksijenisazyonunun değerlendirilmesi
Partial arterial oxygen pressure in arterial blood gas and oxygen reserve index correlation and assessment of tissue oxygenation by the help of (usage) non-invasive near infrared spectroscopy at patients mechanical ventilator engaged at intensive care
  1. Tez No: 462809
  2. Yazar: BÜLEND AYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN BÜYÜKFIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada yoğun bakımda mekanik ventilatöre bağlı hastalarda farklı fraksiyone inspire oksijen (FiO2) seviyelerinde arteryal kan gazındaki parsiyel oksijen basıncı (Pao2) ile oksijen rezerv indeksinin (ORİ) korelasyonunu karşılaştırmak ve eş zamanlı non-invaziv Near İnfrared Spekstroskopisi (NIRS) kullanılarak doku oksijenisazyonunu değerlendirmek amaçlandı. Metod: Etik kurul onayı ve hasta yakınlarının onamı alındıktan sonra Yoğun Bakım'da takip edilen mekanik ventilatöre bağlı entübe hastalardan 18-80 yaş arası akciğer patolojisi ve dolaşımsal problemi olmayan; invaziv arteryel monitörizasyon uygulanan 43 hasta dahil edildi. Hastaların demorafik verileri kaydedildi .Mekanik ventilatörde belirli bir FiO2 değeri girilerek 5 dk bu şekilde ventilasyona devam edilip, 5 dk sonra standart monitörden hastanın o anlık kalp atım sayısı, periferik oksijen saturasyonu(SpO2), ısı, invaziv arteryel sistolik/diyastolik basınçları kayıt altına alındı. Anlık ORİ, Perfusion Index (PI), Pleth Variability Index (PVI),Non invaziv hemoglobin, Oxygen Content (SpOC), masimo oksijen saturasyonu(Masimo SpO2) kayıt altına alındı.Near infrared spektroskopi (NIRS) cihazından anlık doku oksijen saturasyonu (stO2), doku hemoglobin indeksi(THİ) kayıt altına alındı. Eş zamanlı invaziv arter kataterinden kan gazı yollanıp anlık çıkan Parsiyel Oksijen Basıncı(PaO2), arteryel kan gazı saturasyonu (AKG-SpO2) , Hemoglobin değeri(HB) kayıt altına alındı. Ayarlanan her FiO2 değeri için bu düzende kayıtlar alındı. Bulgular: 43 hastaya ait 529 kan gazı ve monitör verisinin analiz bulgularına göre FİO2 ve PaO2 arttıkça ORI'nin de istatistiksel olarak anlamlı şekilde arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to compare PaO2 (partial arterial oxygen pressure) in arterial blood gas and oxygen reserve index correlation and assess the tissue oxygenation by the help of (usage) non-invasive near infrared spectroscopy at patients mechanical ventilator engaged at intensive care. Method: After having the Ethics committee approval and the consent of patient's family 43 patients who were applied invasive arterial monetarization were included. The patients could be identified as the followings regarding their medical state; monitored at intensive care, engaged to ventilator, intuba, age range 18-80 having no lung pathology and hemodynamic problem The demographic data from the patients were recorded. Ventilation was applied by adjusting a specific FiO2 value in Mechanical ventilator for five minutes. After 5 minutes, peripheral oxygen saturation (SpO2), temperature, invasive arterial systolic/diastolic pressure, current heart rhythm, pulse number of the patient from standard monitor were recorded. Instant ORI, Perfusion Index (PI), Plath Variability Index (PVI),Non-invasive haemoglobin, Oxygen Content (SpOC), masimo oxygen saturation (Masimo SpO2) were recorded. From Near infrared spectroscopy (NIRS) device instant tissue oxygen saturation (stO2), tissue haemoglobin index were recorded. By sending blood gas through comorbid invasive artery, ascending partial oxygen pressure (PaO2), arterial blood gas saturation (AKG-SpO2), haemoglobin value (HB) were recorded. Findings: According to the findings of analysis of blood gas and monitor data from 43 patients, it was seen that the ORI increased statistically and meaningfully.