Klinigimizde 2000-2005 yılları arasında opere edilen larenks ca. vakalarının degerlendirilmesi
Evaluati̇on of laryngeal cancer cases operated at our cli̇ni̇c from 2000 to 2005
  1. Tez No: 462810
  2. Yazar: MEHMET EMRE DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, kliniğimizde larenks kanseri nedeniyle larenjektomi uygulanan 40 hastanın kanser epidemiyolojisi, preoperatif endikasyon, tedavi , komplikasyonlar, histopatoloji, prognoz ve survival açısından retrospektif analizlerini yaptık ve literatürle karşılaştırılarak tartıştık. 2000-2005 yılları arasında kliniğimizde larenks nedeni ile opere edilen 40 hasta çalışmamıza dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen 40 vakanın tamamı erkek ( %100) idi ve yaş ortalaması 55,85 olarak bulundu. Hastaların ilk başvuru süresi ortalama 5,05 ay idi. En sık rastlanan semptom ses ses değişikliği (%95) idi. Tümör 20 olguda (%50) supraglottik yerleşimli, 7 olguda (% 17,5) glottik yerleşimli, 13 olguda (%32,5) transglottik yerleşimli idi. En sık %72,5 oranında total larenjektomi+boyun diseksiyonu oldu. En sık rastlanan komplikasyon erken dönemde 5 hastada (% 12 ,5) görülen tükrük fistülü, geç dönemde 3 hastada (%7,5) görülen stoma darlığı idi. Postoperatif histopatolojik değerlendirmede 40 vakanın 39'unda yassı hücreli karsinom, 1'inde verrüköz kanser saptandı. Ayrıca olguların postoperatif histopatolojik değerlendirilmesi sonucu 3 olgu (%7,5) evre 1, 9 olgu (%22 ,5) evre 2, 13 olgu (%32.5) evre 3, 15 olgu (%37.5) evre 4 olarak saptandı. Olguların postoperatif histopatolojik gradlemesi sonucu 13 hasta (%32,5) grade 1, 24 hasta (%60) grade 2, 2 hasta (%5) grade 3 olarak bulundu. 20 supraglottik olgunun 8'inde (%40), 13 transglottik olgunun 4'ünde (%30,8) ve 7 glottik olgunun 2'sinde (%28,6) histopatolojik olarak metastatik lenf nodu saptanmıştır. Klinik olarak 30 N0 olgunun 4'ünde (% 1 3,33) histopatolojik olarak metastatik lenf nodu bulunmuştur. Postoperatif dönemde 40 vakanın 3'ünde (%7,5) nüks gelişti. Olguların 1 yıllık, 3 yıllık ve 5 yıllık sağkalım oranları ise sırasıyla %97,5, %92,3 ve %70,5 olarak bulundu. Ülkemiz şartlarında hastaların düşük sosyoekonomik düzeyi ve geç dönemde doktora başvurmaları nedeni ile total larenjektomi, halen ana ameliyat olarak uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we retrospectively analyzed 40 patients who underwent laryngectomy to treat laryngeal carcinomas at our clinic in terms of cancer epidemiology, preoperative indications, treatments, complications, histopathology, prognosis, and survival and we compared our data with those in the literature. Between 2000 and 2005, 40 patients with laryngeal carcinoma were included in our study. All 40 cases were males (100%) and their average age was 55.85 years. The mean duration of disease at the time of the first visit to our clinic was 5.05 months. The most common symptom was dysphonia (95%). The tumor was supraglottic in 20 cases (50%), glottic in 7 cases (17.5%), and transglottic in 13 cases (32.5%). The most common surgical treatment was total laryngectomy with neck dissection (72.5% of patients), the most common early complication was a salivary fistula (5 patients; 12.5%), and the most common late complication stomal stenosis (3 patients, 7.5%). On postoperative histopathological evaluation, squamous cell carcinoma was detected in 39 cases and verrucous carcinoma was detected in 1 case. Also, a postoperative histopathological evaluation showed that 3 of the cases were of stage 1, 9 of the cases (22.5%) were of stage 2, 13 of the cases (32.5%) were of stage 3, and 15 of the cases (37.5%) were of stage 4. The postoperative histopathological grades were grade 1 in 13 patients (32.5%), grade 2 in 24 patients (60%), and grade 3 in 2 patients (5%). Metastatic lymph nodes were histopathologically evident in 8 of the 20 supraglottic cases (40%), in 4 of the 13 transglottic cases (30.8%), and in 2 of the 7 glottic cases (28.6%). Metastatic lymph nodes were found in 4 of 30 clinically staged N0 patients (13.33%). During the postoperative period, recurrences developed in 3 of 40 cases (7.5%). The 1-year, 3-year, and 5-year survival rates of all cases were 97.5%, 92.3%, and 70.5%, respectively. In our country, total laryngectomy remains the principal surgical choice because many patients are of low