Ratlarda akut kurşun zehirlenmesinde sızma zeytinyağı ve zeytin ağacı yaprağı özütünün koruyucu etkisinin araştırılması
Investigating the protective effect of the olive oil and olive leaf extract on rats with acute lead toxication
- Tez No: 462835
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ALTINSAAT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Zeytin ağacının (Olea europaea L) meyvesi ve yaprağı yararlı etkileri nedeniyle yüzyıllardır birçok medeniyet tarafından kullanılmıştır. Zeytin ağacı yaprağı özütünün temel aktif komponenti olan oleuoropein, fenolik bir antioksidandır ve zeytin ağacı yaprağı ve zeytinyağında yüksek miktarda bulunur. Bu çalışma, sızma zeytinyağı ve zeytin ağacı yaprağının kurşun zehirlenmesine karşı antioksidan koruyucu özelliklerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla 150-200 gr ağırlığında 7-8 haftalık, 36 adet erkek Wistar albino rat kullanılmış olup ratlara kurşun, kurşun+özüt ve kurşun+sızma zeytinyağı uygulanmıştır. Çalışmada antioksidan özelliği bilinen oleuropein içeren zeytin ağacı yaprağı özütü ile Akdeniz tarzı beslenmenin temelini oluşturan ve fenolik içeriği yüksek olan sızma zeytinyağının kurşun toksik etkisini azaltıp azaltmadığı değerlendirilmiştir. Çalışmada oleuropein içeren özüt ve sızma zeytinyağı uygulamalarının antioksidan enzimleri yükselttiği ve özüt uygulamasının ratlarda kan kurşun düzeyinde azalmaya sebep olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of its beneficial effects the fruit and leaf of the olive tree (Olea europaea L) has been used by many civilizations for hundreds of years. Olive leaf's basic active fundamental component 'oleuropein' is a phenolic antioxidant and found in high quantities in olive leaf and olive oil. This study was carried out to investigate antioxidant protective properties of the virgin olive oil and olive leaf extract against lead toxicity. For this purpose, 7 to 8 weeks old 36 male Wistar albino rats weigning 150 gr to 200 gr were used in six equal groups, including control group given physiological saline and groups given either lead, virgin olive oil, olive leaf extract, lead+virgin olive oil or lead+olive leaf extract. Lead was administered in dose of 25 mg/kg intraperitoneally once daily for five days. Virgin olive oil was given orally 5 ml/kg BW, and olive leaf extract was administered in dose of 60 mg/kg BW in the same way. The findings of this study revealed that the applications of the oleuropein containing extract and olive oil increased the antioxidant enzymes and application of the extract caused decreases in lead concentrations in circulating blood.