1991-1992 yılında Çınarlık Köyü'nde arazi kullanımı
Land use in Cinarlik Village in 1991-1992
- Tez No: 462851
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ GÖZENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Coğrafya Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Samsun ili Çarşamba ilçesine bağlı Çınarlık köyü Samsun Ordu karayolu kenarında alivial dolgu üzerinde yer alır. Köy çok sıcak olmayan yaz mevsimi ve şiddetli soğuk geçmeyen kışlara sahiptir. Tarım ve hayvancılık bakımından bir takım sorunları olmakla beraber gelişmeye müsaittir. 2279 nüfuslu köyde küçük mülkiyet hakimdir ve büyük ölçüde mülkiyet sorunu vardır. Köyde Devlet Üretme Çiftliği %42,3 gibi bir oran ile geniş alan kaplamaktadır. Köyün arazisinin %20 sini mera oluturmakla beraber hayvancılık gelişmemiştir. Ekili arazi %20,8, dikili arazi %16,2 oranındadır.
Özet (Çeviri)
Çınarlık village of Samsun province Çarşamba district is located on the alivial filling at Samsun Ordu highway. The summer season in the village is not very hot and the winter season does not pass severe cold. It is possible to develop together with some problems in terms of agriculture and animal husbandry. In the village with a population of 2279, small ownership is dominant and there is a huge property problem. The State Farm in the village covers a wide area with a rate of 42.3%. 20% of the arable land of the village did not develop animal husbandry together with pasture. The cultivated land is 20,8% and the planted land is 16,2%.