Benign prostat hiperplazisi oluşturulan ratlarda sildenafil sitrat' ın etkinliği
Effect of sildenafil citrate in testosterone induced benign prostate hyperplasia rats
  1. Tez No: 462852
  2. Yazar: SELAHATTİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET İHSAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Benign prostat hiperplazisi etyopatogenezinin kompleks olması nedeniyle tedavilerdeki etkinlik sınırlı olmaktadır. Son yıllarda çalışmalarda prostat dokusunda PDE-5 reseptörleri gösterilmiştir. Çalışmamızda testosteron ile indüklenen ratlarda sildenafil sitratın etkinliğini araştırdık. Gereç ve Yöntem: 21 adet rat 3 gruba ayrıldı.Birinci grup kontrol grubu, ikinci grup 2 hafta boyunca testosteron verilerek deneysel BPH oluşturulan grup, üçüncü grup ise ikinci grup gibi BPH oluşturuldu ve beslenme sıvılarına sildenafil sitrat eklendi.Ratlar intraperitoneal 100 mg/kg pentbarbital ile ötenazi uygulandı. Vücüt ağırlıları ölçüldü ve prostat dokusu çıkartıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Treatment efficacy of benign prostate hyperplasia (BPH) is limited because the disease has complex pathology. PDE-5 receptors in prostate tissue were established in the recent studies. We investigated the histological effect of sildenafil citrate in testosteron induced BPH rats. Material and Methods: The rats were divided into three groups.Each groups had 7 rats. Group 1 was control group. Testosteron propionate 3 mg/kg/day was injected subcutan for two weeks in Group 2. The same procedure was done for Group 3. After two weeks sildenafil citrate was added to daily water 2 mg/kg/day for two weeks. The rats were euthanized with intraperitoneal pentobarbital. The body weights were measured and the prostates were removed.