Karbamazepin verilmiş ratlarda karaciğer süperoksid dismutaz enzim aktivitesinin zamana bağlı olarak değişiminin araştırılması
The investigation of the time dependent alterations in liver super oxide dismutase enzyme activity in carbamazepine given rats
- Tez No: 462888
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Epilepsinin moleküler mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte, tipik olarak provoke edilmemiş ve genellikle ön görülemeyen nöbetlerin tekrarlaması ile oluşan kronik bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Tarihten günümüze kadar 20'den fazla antiepileptik ilaç yapılmıştır ancak kullanılan antiepileptiklerin hiçbiri yan etkiler ve istenen tedavi edici etkiler bakımından ideal tedaviyi sağlamamıştır. Çalışmamızda kullandığımız karbamazepin, kompleks parsiyel ve basit epilepsi nöbetlerin ve jeneralize konvülziyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada karbamazepin verilmiş ratlarda karaciğer süperoksid dismutase enzim aktivitelerinin zamana bağlı olarak değişimi araştırılmıştır. Bu amaçla çalışmada ortalama ağırlıkları 250-300 gr olan fareler kullanılmıştır. Hayvanlar; hiçbir işlem görmemiş kontrol grubu, karbamazepin verilmek üzere dört grup oluşturuldu ve her grupta 5 fare kullanılmıştır. Fareler enjeksiyon öncesi 24 saat aç bırakıldıktan sonra, %0,9'luk NaCl çözeltisinde çözdürülmüş 400 mg/kg lık dozu kullanılmıştır. Her sabah enjeksiyon işlemi gerçekleştirilmiştir. İlk enjeksiyon işleminden 24 saat sonra her gün 5 fare servikal dislokasyon ile öldürülerek karaciğerlerine perfüzyon işlemi yapılıp alınmıştır. Sonra bu karaciğer örneklerine sırasıyla homojenizasyon, sonikasyon ve sentrifugasyon işlemleri uygulanmıştır. Elde edilen süpernatantlardan Lowry metodu ile süperoksid dismutaz ve lipid peroksidasyon (plazma MDA analizi) ölçülmüştür. Bulgular değerlendirildiğinde; karbamazepin verilmiş grupların hepsinin kontrol grubuna oranla süperoksit düsmutaz aktivitelerinde artışa neden olduğu görülmüştür. Kontrole göre, bir gün karbamazepin verilen grupta %12, iki gün karbamazepin verilen grupta %22, üç gün karbamazepin verilmiş grupta %40, dört gün karbamazepin verilmiş grupta %66 daha fazla süperoksit dismutaz enzim aktivasyonu gözlenmiştir. MDA miktarında ise istatistiksel anlamda gruplar arasında anlamlı fark olduğu gösterilmiştir. MDA miktarındaki artış birinci günden başlamış dördüncü gün grubuna kadar artmaya devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the molecular mechanism of epilepsy is not fully understood and is often typically described as a chronic disorder characterized by the recurrence of unprovoked and often unforeseen seizures. More than 20 antiepileptic drugs have been made so far but none of the antiepileptics used did not make ideal treatment for the desired therapeutic and side effects. The carbamazepine is used for the treatment of complex partial and simple epileptic seizures and generalized convulsions. In this study, time-dependent changes in liver superoxide dismutase enzyme activities in carbamazepine given rats were investigated. For this purpose, mice with average weights of 250-300 gr were used. Animals were divided, a control group with no treatment and into four groups to receive carbamazepine, five mice were used in each group. Mice were fasted for 24 hours prior to injection and then 400 mg/kg dissolved in 0.9% NaCl solution was used. Every morning, injection was performed. Twenty-four hours after the first injection, every day 5 mice were sacrificed and their liver perfusion was performed. Homogenization, sonication and centrifugation were applied to these liver samples respectively. Superoxide dismutase and lipid peroxidation (plasma MDA assay) were measured by the Lowry method from the obtained supernatants. When the findings are evaluated; all of the carbamazepine-administered groups resulted in an increase in superoxide dismutase activity compaired to the control group. According to the control, in the carbamazepine given group for one day 12%, in the group given for two days 22%, in the group given for three days 40%, in the group given for four days 66% more superoxide dismutase enzyme activation was observed. The amount of MDA was statistically significant between the groups. The increase in the amount of MDA continued to increase from the first day until the fourth day group