Bazı bitki örneklerinin antioksidan aktiviteleri ve 3-hidroksi-3-metilglutaril koenzim a redüktaz'ın inhibisyonu
Antioxidant activities of some plant samples and inhibition of 3-hydroxy-3-methylglutaryl coenzyme a reductase
  1. Tez No: 462925
  2. Yazar: ELMAS IRMAK ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bitkilerin tedavi amaçlı kullanımı yüzyıllardır süregelmektedir. Günümüzde de sağlık alanında bitkisel kaynaklı alternatiflerin kullanımı giderek artmaktadır. Çalışmamızda kullanılan bitki ekstrelerinin tümünde antioksidan aktivite kapasiteleri ve kolesterol sentezinin hız belirleyici enzimi olan HMG-CoA redüktaz enziminin inhibitör etkisi araştırıldı. Çalışmamızda kullandığımız bitki ekstrelerinn tümünde antioksidan aktivite kapasitesi ve HMG-CoA redüktaz enziminin inhibitör etkisi saptandı. Elde edilen sonuçlardan bitki ekstrelerinin antioksidan aktivite kapasitesi ve HMG-CoA redüktaz enzimi üzerindeki % inhibisyon değerlerinin konsantrasyon artışı ile arttığı belirlendi. Nar'ın en yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu bulundu. Trabzon hurması'nın ise en yüksek HMG-CoA redüktaz inhibisyonu gösterdiği saptandı. Yüksek oranda antioksidan aktivite kapasitesi ve HMG-CoA redüktaz enziminin inhibitör aktivitesi gösteren bitki ekstrelerinin sağlık alanında ilaç tedavisine ilave olarak kullanımının uygun olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Therapeutic use of plants has been around for centuries. Today, the use of plant-based alternatives in the health field is increasing. The inhibitory effect of HMG-CoA reductase enzyme, which is the antioxidant activity capacities and the rate-determining enzyme of cholesterol synthesis, was investigated in all of the plant extracts used in our study. Antioxidant activity capacity and inhibitory effect of HMG-CoA reductase enzyme were detected in all of the plant extracts used in our study. From the results obtained, it was determined that the plant extracts increased the antioxidant activity capacity and the % inhibition values on the HMG-CoA reductase enzyme in a concentration depending manner. Pomegranate has the highest antioxidant activity. Persimmon has the highest HMG-CoA reductase inhibition. A high level of antioxidant activity capacity and plant extracts exhibiting inhibitory activity of HMG-CoA reductase enzyme were found to be appropriate in addition to the use of medicines in the field of health.