Kendiliğinden yerleşen betonlar'da kimyasal katkı ve çimentoların beton özelliklerine etkisi
The effects of chemical additives and cement on self-compacting concretes
  1. Tez No: 462945
  2. Yazar: BURAK İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE KILINÇKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kendiliğinden yerleşen beton (KYB) yüksek oranda akışkanlık özeliği olan ve vibrasyon olmadan kendi ağırlığı ile yerleşen yüksek dayanımlı betondur. KYB'nin özeliklerini etkileyen önemli etkenlerden biri çimento ve kimyasal katkının etkileşimidir. Bu çalışmanın amacı; KYB'lerde, çimento cinsi ile kimyasal katkı cinsinin birleşik etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada üç farklı çimento, üç farklı kimyasal katkı kullanılarak beton üretildi. Betonda su/çimento oranı: 0,58 alındı. Betonlarda taze beton özelikleri olarak birim kütle ve yayılma deneyleri yapıldı. Sertleşmiş betonda da 28 ile 56 günde ultrases, basınç dayanımı ve su emme deneyleri yapıldı. Sonuç olarak farklı kimyasal içeriklere sahip çimento ve kimyasal katkı maddelerinin birbirleri ile olan uyumları incelendi. Yapılan çalışma sonucunda kimyasal katkı kullanımının betonda taze ve sertleşmiş haldeki özeliklerini iyileştirdiği görüldü. Deney sonuçları incelendiğinde PÇ 42,5 R (CEM I) çimentosunun en uygun özeliklere sahip olduğu görüldü. Kimyasal katkılardan ise çimento türüne göre farklı sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Self-compacting concrete (SCC) is a high strength concrete with high fludity which can flow and consolidate under its own weight without application of vibration. One of the important factors affecting the properties of SCC is the interaction of cement and chemical additives. The aim of this study is to examine the combined effect of chemical additives and cement type in SCC. In this study, concrete was produced using three different cement and three different chemical additives. The water / cement ratio was set to 0.58. Unit mass and slump-flow tests were carried out on fresh concrete. Pulse velocity, compressive strength and water absorption tests were carried out at 28 and 56 days on hardened concrete. As a result, the compatibility of cement and chemical additives with different chemical contents were examined. It was observed that the use of chemical additives improves the fresh and hardened properties of the concrete. Test results revealed that (CEM I 42.5 R) was the most suitable binder and that the effects of the chemical additives varied with the binder type.