Farklı çimentoların farklı kimyasal katkılarla gösterdiği performans
Performance of different type of cements with different chemical admixture types
- Tez No: 324549
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çimentolar ile kimyasal katkıların gösterdiği uyum ve bunların etkileşim mekanizması, hâlâ beton sektörünün en önemli sorunlarından biridir. Günümüzde hazır beton sektöründe CEM I 42.5 ve CEM II 42.5 çimentolar daha çok tercih edilmektedir. Ancak sürdürülebilir özeliklerde olmayan bu çimento tiplerinin yoğun kullanım amaçlı başka çimento tipleriyle değiştirilmesi, küresel ısınma ve enerji sarfiyatı açısından gereklidir. Bu nedenle daha fazla puzolanik katkı içeren çimentolar veya Borlu Aktif Belit Çimentosu gibi çimentolarla, yeni geliştirilen kimyasal katkılardan daha fazla performans elde ederek Normal Performanslı Hazır Beton üretiminin yapılabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada 2 farklı firmadan temin edilen (CEM I 42.5 R, CEM II A-M (P-LL) 42.5 R, CEM II/B-M (P-LL) 32.5 N, CEM IV/B 32.5 N ile Borlu Aktif Belit) çimentoları ile 3 firmadan akışkanlaştırıcı (sülfonat ve polikarboksilat) katkılar kullanılarak üretilen çimento hamuru, harç ve betonlarda taze ve sertleşmiş halde deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda, yüksek performans gösteren yeni nesil katkıların yardımıyla, hazır beton ve yapı sektörlerinin değişen gereksinmelerine cevap verebilecek niteliklerde betonlar üretilmiştir. Üretilen bu betonların performansları Kendiliğinden Yerleşen Beton deneyleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The interaction mechanism and compatibility between cements and chemical admixtures are still one of the most important problems of Concrete Industry. Today, CEM I 42.5 and CEM II 42.5 cement types are more preferred by the ready-mix concrete industry. But it is necessary to change usage of these non-sustainable cements from the global warming and energy consumption point of view. Because of this reason, it is possible to produce Normal Performance Ready-Mixed Concretes by using more puzzolanic material added cements or lower energy consumed cements like Boron Activated Belite Cements with recently developed chemical admixtures that have enhanced performance. In this study, fresh and hardened cement paste, mortar and concrete tests are performed using blended and non-blended cements (CEM I 42.5 R, CEM II A-M (P-LL) 42.5 R, CEM II/B-M (P-LL) 32.5 N, CEM IV/B 32.5 N and Boron Activated Belite) from 2 producers with or without sulphonated and polycarboxylate type chemical admixtures from 3 manufacturers. At the end of the tests, concretes with high quality that can meet the changing needs of construction and ready-mix concrete industry with newly developed chemical admixtures are produced. When comparing performances of concretes, Self Compacting Concrete tests are used.