Otomotiv endüstrisinde kullanılan yüksek dayanımlı çeliklerin direnç nokta kaynağı (rsw) ile birleştirilip mekanik özelliklerinin ve kabul kriterlerinin incelenmesi
The investigation of mechanical properties and acceptance criterions of high strength steel used in the automotive industry with a joining the resistance spot welding (rsw)
- Tez No: 462963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Otomotiv sektöründe kullanılan Gelişmiş Yüksek Mukavemetli Çelik (AHSS) türlerinden en yaygın olarak kullanılan dört farklı çeliğin yine bu sektörde genelde tercih edilen kaynak yöntemlerinden olan Direnç Nokta Kaynağı ile kaynatılıp bir takım mekanik özelliklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca yapılan kaynakların AWS 8.1M standartında belirtilen kabul kriterlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak sektördeki firmalardan farklı kalınlıklarda temin edilen çelik türleri öncelikle kendi türleri ile akabinde de birbirleri ile farklı kombinasyonlarda kaynatılmıştır. Bu işlemden sonra TS EN ISO 14273'e göre çekme makaslama, TS EN ISO 14270'e göre mekanize soyma ve TS EN ISO 10447'e göre manuel soyma testleri uygulanmış ve sonuçları grafik ve tablolar yardımıyla yorumlanmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda AWS 8.1M standartında tanımlanan kabul kriterlerine göre'de kaynak çapları, yüzey girintisi, plakalar arası açıklık gibi birtakım kriterler incelenmiştir. Bunlara ilaveten esas metalin, ITAB'nin, çekirdeğin mikro yapıları ve sertlik değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate some mechanical properties of three different types of steel used in the automotive industry, most commonly used for advanced high strength steel (AHSS) types, by welding with resistance spot welding, which is one of the welding methods widely used in this sector. It is also intended to examine the welds in accordance with the acceptance criteria set out in the AWS 8.1M standard. For this purpose, steel types supplied in different thicknesses from the companies in the sector were first welded in their own types and then in different combinations with each other. After this process, tensile shear according to TS EN ISO 14273, manual peeling according to TS EN ISO 14270 and manual peeling tests according to TS EN ISO 10447 were applied and the results were interpreted with the aid of graphics and tables.n At the same time, according to the acceptance criteria defined in the AWS 8.1M standard, some criteria such as nugget diameters, surface indentation, sheet separation were examined. In addition, the microstructure and hardness values of the base metal, HAZ, the weld nugget have been examined.