Kısmi türevli diferansiyel denklemlerin çözümünde bazı özel yöntemler
Some special methods in solving partial differential equations
  1. Tez No: 462978
  2. Yazar: HAMİ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK GÖZÜKIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında, kısmi türevli diferensiyel denklemlerin çözümünde kullanılan yöntemlerden bazıları ele alınmıştır. Bu yöntemler tanh-coth metodu ve sn-ns metodudur. Bu metotların ana hatları sırasıyla verilmiştir. Sonra, Benjamin-Bona-Mahony (BBM) denkleminin çözümleri bu yöntemler kullanılarak bulunmuştur. İlk önce, BBM denklemini tanh-coth ve sn-ns metotlarıyla çözümleri elde edilmiştir. Daha sonra da her iki yöntemlede bulunan çözümler karşılaştırılmıştır. Sonuçta, sn-ns metoduyla bulunan çözümlerin her zaman tanh-coth metoduyla elde edilen çözümleri içerdiği görülmüştür. Böylece, tanh-coth metodu sn-ns metodunun bir özel hali olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, kısmi türevli diferansiyel denklemlerin genel çözümlerini bulmak için kullanılan yöntemlerden sn-ns metodu daha kapsamlıdır ve daha çok çözüm vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, some special methods for solving partial differential equations are considered. These methods are tanh-coth method and the sn-ns method. Outline of these methods are given, respectively. The tanh-coth and the sn-ns methods are applied to Benjamin-Bona-Mahony equation. Then, the solutions of this partial differential equation are found by using these methods. Firstly, we obtain the solutions of BBM equation by using tanh-coth and the sn-ns methods. After that, we compare the solutions gained by both methods. It is seen that the solutions found by the sn-ns methods always contains the ones found by the tanh-coth method. Therefore, it is shown that the tanh-coth method is a special case of the sn-ns method. According to findings in this work, the sn-ns method is more comprehensive then the tanh-coth method in finding the general solutions of partial differential equations and gives more solutions.