Bazı özel evolution denklemlerinin nümerik çözümlerinin karşılaştırılması
Comparison of numerical solution of some special evolution equations
  1. Tez No: 487767
  2. Yazar: ZEKERİYA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN UYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bilgisayarın hesaplama biliminde etkin ve etkili kullanılması ile birlikte kısmi türevli diferansiyel denklemlerin çözümünü elde etmek için literatürde birçok yöntem tanıtılmıştır. Bu yöntemlerin bazıları analitik yöntem çözümü elde ederken bazıları algoritma tabanlı yaklaşık çözümü veren yöntemlerdir. Bu tez çalışmasında, bazı özel evolution denklemleri çizgiler yöntemi ve radyal baz fonksiyonları yardımıyla ağsız çizgiler yöntemi kullanılarak çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar üzerinden de bu iki yöntem kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficient and effective use of computers in computing science, along with part of the literature, many methods to obtain the solution of differantial equations is presented. Some of these methods, while achieving analytical method and some of them algorithm based solution methods that approximate the solution. In this thesis study, some special evolution equations are solved using the method of lines and meshless method of lines using radial basis functions. These two methods are compared on the obtained results.