Yangın simülasyon sonuçlarına bağlı olarak tahliye senaryolarının geliştirilmesi
Development of discharge schedule according to the results of fire simulation
- Tez No: 462984
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SERHAD SOYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Binalarda meydana gelen yangınlar sonucu birçok insan hayatını kaybetmekte veya ciddi olarak yaralanmaktadır. Bu ölümlerin veya yaralanmaların büyük bölümü yoğun duman ve tehlikeli gazlardan kaynaklanmaktadır. Yangınlar bunun yanında mülkiyete hasardan, iş kaybına büyük ekonomik zararlara sebebiyet vermektedir.Bu çalışmada Sakarya Üniversitesi Bazı Mühendislik Fakültesi Binaları'nın sunucu odalarında elektrik kaçağı veya aşırı yüklenme nedeniyle fazla ısınan ana şalter ve plastik kabloların tutuşması sonucu ortaya çıkabilecek yangınlar modellenmiştir. Belirtilen nedenlerle oluşabilecek bir yangında dumanın ilerleyişi modellenerek oluşabilecek can kayıplarını ortadan kaldıracak tedbirlerin tespit edilmesi ve inşaat boyutunda gerekebilecek fiziki düzenlemelerin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many people who end up in fires coming to the premises lose their lives or are seriously injured. Much of these deaths or injuries are caused by intense smoke and dangerous gases. Fires are caused by the damage caused by the property, causing great economic damage to the loss of business. In this study, some of the main rooms of Sakarya University Engineering Faculty Buildings have been modeled with fires that could overheat due to electrical leakage or overloading and fire resulting from ignition of plastic cables. It is aimed to determine the measures to remove the loss of lives which may occur by modeling the progress of smoke in a fire caused by the reasons mentioned and to find the physical arrangements that may be required in the construction dimension.