Uganda Polis Teşkilatında dijital imza uygulamasının geliştirilmesi
Realise the application of digital signatures in Uganda Police Force
- Tez No: 462983
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Teknolojik ilerlemeler gerek devlet gerekse özel kurumların işlerini hızlandırmış ve kolaylaştırmıştır. Uganda gibi gelişmekte olan ülkelerde henüz bir çok devlet kurumunda olduğu gibi, Polis teşkilatındada günümüz teknolojilerini kullanma ve uygulamada geri kalmıştır. Bu durum kaynak yetersizliği ve teknolojinin sağlayacağı iyileştirmelerin anlatılamaması gibi sebeplerden dolayıdır. Bu çalışmada, mevcut bürokratik engellerin olduğu Uganda Polis Teşkilatı ele alınmıştır. Güvenlik için son derece önemli olan bu devlet kurumunda verimliği artırmak ve iyi bir performans göstermesini sağlamak için dijital imza uygulaması için bir simülasyon çalışması yapılmıştır. Bu nedenle, dijital imza alanlarını tanımlayan, mevcut bürokratik çalışma biçimini en aza indiren kavramsal bir model önerilmektedir. Bu çalışmada Arena programının öğrenci sürümü kullanılmıştır. Klasik olarak insan gücüne ve kağıt üzerindeki kayıt sistemine dayalı çalışma şeklinin yerine, elektronik ortamda kayıt ve işlemlerin yürütülmesini gerçekleştiren bir modelin uygulanması durumunda ortaya koyacağı verimlilik ve yararlar araştırılmıştır. Çalışma Uganda polis Teşkilatının dijital imzaya geçişinde referans bir çalışma olacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Advances in Technology have accelerated and facilitated the work of state and private institutions. As it is in many developing countries, such as Uganda, there are many government agencies which are still left behind in using and implementing today's technologies like the Uganda police force. This could be attributed to lack of exposure to benefits accrued to these new systems and ways of doing work or inadequate resources to implement them. In this study, the current bureaucratic obstacles in the Uganda Police Force are handled and discussed. To increase efficiency in this government institution and to ensure an improved performance, a simulation study was carried out for digital signature application with the help of Arena student version simulation software. For this reason, a conceptual model which defines the areas where digital signatures are preferably necessary and minimizes the existing bureaucratic mode of operation is proposed. Instead of the classical way of working based on human power and the paper based recording system, Implementation of a model that performs the recording and processing in an electronic environment is proposed and the expected benefits that would arise are also obtained and discussed that would improve the efficiency of Uganda Police Force. The study will be a reference work in the transition of Uganda police organization to digital signature technology which is not yet existing.