Dopamine detection using mercaptopropionic acid and cysteamine for electrodes surface modification
Mercaptopropiyonik asit kullanan dopamin tespiti ve elektrod yüzey modifikasyonu için sisteamin
- Tez No: 463003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma çalışması, dopamin saptamasının ana hedefi olan Elektrokimyasal tespit analizi. Dopamin bir elektrokimyasal nörotransmitterdir ve İnsan vücudunda birçok karara vazgeçilmez bir parçası. Aynı zamanda bir kimyasal olarak da tanımlanabilir Diğer sinir hücrelerine sinyaller göndermek için nöronlar (sinir hücreleri) tarafından salınır. Dopamine olan ilgi Parkinson hastalığı gibi çeşitli fizyolojik ve nörolojik hastalıklar nedeniyle uyarılmıştır Hastalık, şizofreni, obsesif kompulsif bozukluk ve birçok uyuşturucu bağımlılığı. Dopamin, altın elektrotlar genellikle dopamin ölçümleri için uygun değildir; Elektrotların yüzeyinde iletken olmayan polimer tabakası oluşturması, Voltamogram ölçümünde kademeli artış ile elektrot pasiflik miktarı. Bu çalışma, karşılaştırmalı çalışma hakkında daha iyi bir anlayışa katkıda bulunmak için sunulmuştur. Au elektrotları için iki yüzey modifikasyonu ile hedeflenmiş dopamin saptama Mercaptopropionik asit (MPA) ve sisteamin. Sonuçlar ayrıca, Empedans spektroskopisi (EIS) ve çevrimsel voltametri (CV) Termal olarak bağlanmış ve ultrasonik kaynaklı mikro flüoresan cipsler için dopamin saptama sırasıyla. Dahası, optimize edilmiş hortum seçimi, yapıştırma teknikleri ve temizleme etkileri KOH çözeltisine sahip cihazların yöntemleri, dopamin iyileştirmeleri için önemli rol oynamıştır Sonuçlarda gözlemlenen tespit. Ayrıca, modifiye edilmemiş cipsler ile modifikasyon için bir karşılaştırma ve dopamin çözeltisinin bilinmeyen konsantrasyonunun akışını kullanarak bulma Enjeksiyon teknikleri de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research work emphasizes on main objective of dopamine detection using electrochemical detection analysis. Dopamine is an electrochemical neurotransmittor and is an essential part in human body for many decisions. It can also be described as a chemical released by neurons (nerve cells) to send signals to other nerve cells. The interest in dopamine was stimulated due to several physiological and neurological diseases such as Parkinson's disease, schizophrenia, obsessive compulsive disorder and many drug addictions. Gold electrodes are often not suitable for the dopamine measurements as dopamine creates a non conducting polymer layer on the surface of the electrodes, which leads to the increased amount of electrode passivity with the gradual increase in voltammograms measurement. This work is presented to contribute in a better understanding on the comparative study of targeted dopamine detection with two surface modifications for Au electrodes with mercaptopropionic acid (MPA) and cysteamine. The results are further characterized with the impedance spectroscopy (EIS) and cyclic-voltammetry (CV) for providing a comparison of dopamine detection for thermally bonded and ultrasonically welded microfluidic chips respectively. Moreover, the effects of selecting optimized tubing, bonding techniques, and cleaning methods of the devices with KOH solution played crucial role for improvements in dopamine detection which are observed in results. Also a comparison for the modification with unmodified chips, and finding the unknown concentration of dopamine solution using flow injection techniques has also been illustrated.