Electrochemical detection of dopamine in the presence of excess ascorbic acid using glassy carbon electrodes modified with conducting polymers
İletken polimerler ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrotlar kullanarak aşırı askorbik asit varlığında dopaminin elektrokimyasal tespiti
  1. Tez No: 534250
  2. Yazar: SAMET ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUHTAR ÖNAL, PROF. DR. MÜRVET VOLKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada temel amaç, askorbik asit (AA) varlığında dopamin (DA) tayininde kullanılmak üzere yeni modifiye elektrotların hazırlanmasıdır. Bu amaçla camsı karbon elektrotların yüzeyi poli(3,4-etilendioksitiyofen) (PEDOT), polioksometalat (POM) katkılı PEDOT, poli(9-amino floren) (P9AF) ve poli(9-floren karboksilik asit) (PFCA) ile elektrokimyasal polimerizasyon yöntemi kullanılarak modifiye edilmiştir. Modifiye elektrotlar çalışma elektodu olarak aşırı AA varlığında DA tayininde kullanılmıştır. Bu tayin için diferansiyel puls voltametri tekniği kullanılmıştır. Sonuçlar, PEDOT-POM elektrotların, PEDOT modifiye elektrotundakine kıyasla DA'nin akım cevabını arttırdığını göstermiştir. pH'ın POM'ların performansına etkisi değerlendirilmiştir. P9AF ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrotlar kullanılarak AA varlığında DA'nin oksidasyonu da bu çalışmada araştırılmıştır. P9AF ile modifiye edilmiş elektrotun AA ve DA'nin oksidasyon potansiyelini pH=4 ve pH=5 ftalat tampon ortamlarında ayırabileceği bulunmuştur. Diğer taraftan, PFCA ile modifiye edilmiş GC elektrot farklı tampon çözeltilerde AA ve DA için iyi ayrılmış oksidasyon potansiyelleri sergilemiştir. pH=4'te 15 mM AA varlığında DA'nin tespit limiti, 0.03 mM ile 1.5 mM derişim aralığında 5.2 µM olarak hesaplanmıştır. Önerilen elektrotun kuru ortam koşullarında üç gün boyunca saklandığında hala yüksek kararlılığa sahip olduğu gözlenmiştir. Dopamin enjeksiyon solüsyonunda DA tayini için iyi geri kazanım değerleri ile tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the main goal was to prepare new modified electrodes to be used in the dopamine (DA) determination in the presence of ascorbic acid (AA). For this purpose, the surface of glassy carbon electrodes (GCE) were modified with poly(3,4-ethylenedioxythiophene) (PEDOT), polyoxometalate (POM) doped PEDOT, poly (9-amino fluorene) (P9AF) and poly(9-fluorene carboxylic acid) (PFCA) by using electrochemical polymerization method. The modified electrodes were used as a working electrode in the presence of excess AA in DA determination using differential pulse voltammetry (DPV). The results showed that PEDOT-POM electrodes enhanced the current response of DA compared to that of PEDOT modified electrode. The effect of pH on the performance of POMs was evaluated. Electrochemical oxidation of DA in the presence of AA on glassy carbon electrode modified with P9AF was also investigated. It was found that modified electrode with P9AF can separate the oxidation potential of AA and DA at pH=4 and pH=5 phthalate buffer media. On the other hand, PFCA modified GC electrode exhibited well-separated oxidation potentials for AA and DA in different buffer solutions. The limit of detection of DA in the presence of 15 mM AA at pH=4 was calculated as 5.2 µM in the concentration range from 0.03 mM to 1.5 mM. It was observed that the proposed electrode still has high stability when stored at dry ambient conditions for three days. Satisfactory results with good recovery values were obtained for the determination of DA in dopamine injection solution.