Is there a relationship between portfolio diversification of Turkish reits and their operational performances?
Türk gayrimenkul yatırım ortaklıklarının portföy çeşitliliği ve operasyonel performansları arasında bir ilişki var mıdır?
- Tez No: 463004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN YÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çeşitlendirme akademik dünya tarafından çokça tartışılan bir konu olagelmiştir. Farklı alanlarda farklı dönemlerde yapılan çalışmalar sonucunda birbirinden farklı sonuçlar bulunmuştur. Konuyu Türkiye Gayrimenkul Pazarı açısından araştırmak adına Türk Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına odaklandım. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları tarafından her yıl paylaşılan Gayrimenkul Değerleme Raporlarından yola çıkarak detaylı bir yıllık GYO Portföyleri veri seti oluşturdum. Bu veri setinden yola çıkarak portföy çeşitlendirme ölçütleri geliştirdim. Çeşitliliğin Türk GYO'larının operasyonel performansına olan potansiyel etkisini saptayabilmek için çeşitliliği iki açıdan ele aldım: Taşınmaz türü çeşitliliği ve bölgesel çeşitlilik. Taşınmaz türü çeşitliliğinde Konut, Ofis, AVM gibi gayrimenkul türlerini ele alırken, bölgesel çeşitlilik kapsamında İstanbul içi yatırımlar – İstanbul dışı yatırımlar karşılaştırması gerçekleştirdim. Çalışmamın sonucunda, taşınmaz tipi açısından tek bir taşınmaz tipine odaklanmak ve İstanbul içi yatırımlara odaklanmanın operasyonel performanslara olumlu yansıdığını buldum.
Özet (Çeviri)
Diversification has been a major topic in the academic literature for a very long time. Controversial results have been found by different researchers in different contexts. To investigate the issue for the Turkish real estate market, I focus on the Turkish REITs. I collect and set up a data set of annual property portfolios of REITs and create portfolio diversification measures. To be able to assess the impact of diversification of REITs in Turkey on their operational performance, I evaluate the relationship in two dimensions. Property type diversification and regional diversification will be my trivets to build this study on. In terms of geographic diversification, I specifically concentrate on an Istanbul vs non-Istanbul focus. I find that there is a positive contribution of İstanbul-focused portfolio investments and property type focus. In the end, I suggest policy implications.