Balıkçı gemileri yakıt tüketimi ve emisyonu değerlendirilmesi
Fishing vessels fuel consumption and emissions evaluation
- Tez No: 463027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYDIN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Denizcilik, Fisheries Technology, Marine Science, Marine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, öncelikli olarak balıkçılık kaynaklı yakıt emisyonlarının belirlenmesi için kullanılacak uygun bir yaklaşım ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda İskenderun Körfezi'nde Ocak-Şubat 2016 tarihinde 26 ticari balıkçı teknesinin (19 Trol) (4 Gırgır ve 3 El Gırgırı) yakıt tüketimleri ve av miktarları verileri elde edilmeye çalışmış ve değerlendirmeye alınmıştır. Verilerinin toplanması kamu kuruluşları ve balıkçı gemileri ile koordinasyon yolu ile yapılmıştır. Değerlendirmede birim av miktarı ve yakıt verileri karşılaştırılmıştır. Yakıt emisyonlarının tahmininde ise yukarıdan aşağı olarak adlandırılan teorik metot kullanılmıştır. Araştırma sonucunda av miktarı ile ilişkili olarak yakıt tüketimi ve emisyonu konusunda ilk bilgilere ulaşılmış ve sunulmuştur. Bu araştırma yöntemi ile Trol gemileri için daha gerçekçi sonuçlara ulaşılabilmekte fakat gırgır gemileri için daha kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç olduğu kanısına varılmıştır. Çünkü özellikle büyük gırgır balıkçı gemilerinde su ürünleri üretim miktarı verileri sözlü görüşme ile gerçekçi olamamaktadır. Bu yüzden gırgır gemilerinden veri eldesin de başka yollar takip edilmelidir. Bu tez sonucunda, trol balıkçılığı balıkçılıktaki en yüksek emisyon kaynağı olabileceği düşünülmektedir. Çünkü diğer balıkçı gemilerine nazaran yüksek birim zamandaki emisyonunu vardır ve trol balıkçı gemisi sayısı fazladır. Sonraki çalışmalarda bu noktaya dikkat edilmelidir. Ayrıca trol balıkçılığındaki birim av miktarının düşük olması ve istihdamın nispeten az oluşu gibi nedenler de dikkate alındığında ülke balıkçılığı için bir gözden geçirme gerekliliği söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this study priority aimed the suitable approach may determine to estimating emission fuels of fisheries. In this regard, the fuel consumption and catches data of 26 commercial fishing boats (19 trawlers, 4 purse seiners and 3 small purse seine) were collected and evaluated in Iskenderun Bay during January-February 2016. In the data collections was done in two ways, by public corporation and by coordination with the fisherman who in the fishing boats. The assessment was compared to the amount of catch per unit and fuel data. For emission estimates, theoretical method was used which was named top-down method. As a result, the first information reached and presented about fuel consumption and emissions with fish catch amount. The realistic results can be achieved with this method for trawl boats, but a method has concluded that the need for a more comprehensive for purse seine vessels. Because, data of fishery production cannot be realistic with face to face interview with fishing vessels captain. In this respect to data from purse seine vessels should be followed other ways. In this thesis, trawl fishing boats may considered to be the highest emission source in the fisheries. Because, there was a high unit of emission and the number of trawler was higher than others fishing boats. In the next studies, it should focus on this point for a sustainable environmental approach. Also because of low amount of catch unit for trawling and relatively less employment, has a need for an overhaul for national fisheries.