Deniz balıkları larvalarının beslenmesinde kullanılan ticari mikroyemler ve farklı yöntemlerle üretilen mikroyemlerin besinsel kayıplarının belirlenmesi
The determination of nutritional losses of microdiets produced with two different manufacturing methods and commercial microdiets commonly used in the feeding of marine fish larvae
- Tez No: 463026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mevcut çalışmada, deniz balıkları larvalarının beslenmesinde kullanılan ticari mikroyemler (Orange Start S (100-200µ), Caviar (200-300µ), Caviar (300-500µ) ve Orange Grow L (500-800µ)) ve laboratuvar şartlarında alginat (100-200µ-200-300µ, 300-500µ ve 500-800µ) ve jelatin-akasya kompleks koaservasyon (100-200µ, 200-300µ, 300-500µ ve 500-800µ) metot gibi farklı yöntemlerle üretilen mikroyemlerin, biyokimyasal kompozisyonlarının, su kolonunda kalma sürelerinin ve 4 farklı (1.dakka, 3.dakka, 5.dakka ve 15.dakka) zaman aralığındaki besinsel kayıplarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Laboratuvar ölçekli üretilen mikroyemlerin kül değerleri arasında istatistiksel farklılıklar gözlenmezken (p>0,05), protein ve lipit değerleri arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak önemli olduğu tespit edilmiştir (p= Da aralığında, en düşük % dağılımın ise 2532-13000 Da aralığında olduğu belirlenmiştir. Ticari ve laboratuvar ölçekli üretilen mikroyemlerin su kolonunda kalma süreleri sırasıyla 2,77±0,08-12,28±0,3 Dakika/m ve 3,79±0,07-4,79±0,1 Dakika/m aralığında değişim göstermiştir. Caviar (200-300µ) ve Alginat (200-300µ) su kolonunda en uzun kalma süresine sahip mikroyemler olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, 2532>= Da bakımından yüksek moleküler ağırlığa sahip hammaddelerin rasyonlarda kullanımı sonucunda kültür ortamında yüksek oranlarda besinsel kayıplara neden olacağını ortaya koymuştur. Besinsel kayıpları açısından, alginat mikroyemlerin, jelatin-akasya mikroyemler, Orange Start S (100-200µ) ve Orange Grow L (500-800µ)'den daha iyi bir performans sergileyebilecekleri, Caviar (200-300µ) ve Caviar (300-500µ)'ı ikame edebileceği belirlenmiştir. Su kolonunda en uzun süre Caviar (200-300µ)'ün kaldığı, Alginat Mikroyem (200-300µ) ve Jelatin-Akasya Mikroyem (200-300µ)'in Caviar (300-500µ) ve Orange Grow L (500-800µ) ve Orange Start S (100-200µ)'den daha iyi bir performans sergilediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to determine the nutritional losses (1.minute, 3.minute,5.minute and 15.minute) of microdiets produced with two different manufacturing methods (alginate (100-200µ-200-300µ, 300-500µ ve 500-800µ) ve gelatine-acacia complex coacervation (100-200µ, 200-300µ, 300-500µ ve 500-800µ) and commercial microdiets commonly used in the feeding of marine fish larvae and also, the biochemical compositions, molecular weight profiles and sinking rates of microdiets used in the present study. The significant differences between ash values of microdiets produced in laboratory scale were not observed(p>0,05). However, the differences between protein and lipid values were statistically significant (p= Da and 2532-13000 Da, respectively. Sinking time of commercial and laboratory microdiets were 2,77±0,08-12,28±0,3 minute/meter ve 3,79±0,07-4,79±0,1 minute/meter, respectively. Caviar (200-300µ) had the longest time in the water column. On the other hand, alginate (200-300µ) and gelatine-acacia (200-300µ) had better performance than those of Caviar (300-500µ), Orange Grow L (500-800µ) and Orange Start S (100-200µ) Nutritional losses were similar to molecular weight distrubitions observed in all microdiets . The results revealed that the use of the ingredients including 2532>= Da molecular weight distribution in microdiet formulations may cause the high nutritional losses in the culture medium According to nutritional losses observed in the present study, alginate microdiets had better perfonmance than those of gelatine-acacia, Orange Start S (100-200µ) and Orange Grow L(500-800µ) an also these diets were similar to the performance of Caviar (200-300µ) and Caviar (300-500µ).