Akdeniz ölçeğinde balıkçı filolarının analizi
Analysis of fishing in the Mediterranean region
  1. Tez No: 767937
  2. Yazar: TAHA ORHUN KUTLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ TURGUT GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dörtte üçü sular ile kaplı olan dünyamızda geçmişten bugüne kadar balıkçılık önemli bir geçim kaynağımızı oluşturmuştur. Balıkçılık faaliyetlerinin artması ile ihtiyaca göre üretilmeye başlanan gemiler, balık alanlarının tespit edilmesinde, balıkların avlanması, depolanması ve nakliyesinde kullanılmaya başlanmıştır. Akdeniz Bölgesi ele alındığında ise, yüz ölçümünün oldukça büyük olduğu görülmektedir. Bu durum bu denize kıyısı olan ülkelere büyük bir ekonomik katkı sağlamaktadır. Denizden elde edilen ekonomik faydanın en büyük gelir kalemini su ürünleri yetiştiriciliği ve balıkçılık faaliyetleri sağlamaktadır. Bu durum Akdeniz'de büyük bir balıkçı filosunun oluşmasına yol açmıştır. Bu filo, kıyı balıkçılığında kullanıldığı gibi aynı zamanda orta mesafe balıkçılığı, uzun mesafe balıkçılık ve açık deniz balıkçılığı için de kullanılmakta ve zorlu deniz şartlarıyla karşılaşabilmektedir. Bu bağlamda, balıkçı gemilerinin tasarım kriterlerinin belirlenmesi oldukça kritik önem taşımaktadır. Özellikle ülkemizde, 2000'li yıllarda, gemi inşa ustaları ve tekne sahiplerinin istekleri ve kararları arasında şekillenen gemi inşa süreci, güncel bir mühendislik anlayışı kazanmış ve uluslararası denetim kuruluşlarının devreye girmesiyle profesyonelleşmiştir. Günümüzde artan küresel rekabette, artan yakıt fiyatlarına da paralel olarak, balıkçı gemilerinin tasarım parametrelerinin optimum seviyelerde olması önem arz etmektedir. İncelenen her ülke Akdeniz kıyısında olsa da Akdeniz bölgesi geniş bir coğrafyayı kapsadığı için, çok farklı meteorolojik koşullara maruz kalmaktadır. Bu sebeple tüm bölge için genel bir çıkarım yapmaktansa, ülkeler bazında özel olarak filoların incelenmesi ve tasarım oranlarının belirlenmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde hem aşırı avlanmayı önlemek konusunda uygulanan yönetmeliklerle, hem de yeni balıkçı gemisi inşaatında uygulanan kotalarla, balıkçı filoları denetim altında tutulmaktadır. Bu sebeple filonun verimliliği ve en yüksek tasarım kriterlerine sahip olması oldukça önemlidir. Ülkemizde de son yıllarda artan çabalarla, balıkçılar ve tüketiciler bilinçlendirilmiş olup deniz ürünleri yetiştiriciliği teşvik edilmektedir. Türk denizcilik tarihinde ilk defa açık deniz balıkçılığı yapılmaya başlanmış olup gemi boyları 50 metrelere kadar ulaşmıştır. Bu bağlamda ülkemizde balıkçılık trendinin değişmeye başladığı söylenebilir. Bu çalışma kapsamında, Akdeniz ölçeğinde mevcut ve son yirmi yılı içeren Fas, Fransız, İspanyol, İtalyan ve Türk balıkçı filoları detaylıca karşılaştırılarak incelenmiş ve iyileştirme önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our world, three quarters of which is covered with water; therefore, fishing has been an important source of income from past to present. With the increase in fishing activities, the ships, which started to be produced according to the needs, started to be used in the determination of fish areas, fishing, storage and transportation of fish. When the Mediterranean Region is considered, it is seen that its surface area is quite large. This situation provides a great economic contribution to these coastal countries. Aquaculture and fishing activities provide the biggest income item of the economic benefit from the sea. These conditions and regional developments led to the formation of a large fishing fleet in the Mediterranean. This fleet is used for coastal fishing, but also for medium-distance fishing, long-distance fishing and offshore fishing, and can encounter difficult sea conditions. In this context, it is very critical to determine the design criteria of fishing vessels. Especially in our country, the shipbuilding process, which was shaped by the wishes and decisions of shipbuilders and boat owners in the 2000s, gained a contemporary engineering understanding and became professional with the intervention of international inspection organizations. In today's increasing global competition, in parallel with the increasing fuel prices, it is very important that the design parameters of fishing vessels are at optimum levels. Although every country studied is on the Mediterranean coast, the Mediterranean region is exposed to very different meteorological conditions as it covers a wide geography. For this reason, rather than making a general inference for the whole region, it would be a more accurate approach to examine the fleets and to determine the design rates on the basis of countries. Fishing fleets are kept under control, especially in the European Union countries, both with the regulations applied to prevent overfishing and with the quotas applied in the construction of new fishing vessels. For this reason, it is very important for the fleet to have efficiency and the highest design criteria. In our country, with increasing efforts in recent years, fishermen and consumers have been made aware and seafood farming is encouraged. For the first time in Turkish maritime history, open sea fishing started, and the length of the ships reached up to 50 meters. In this context, it can be said that the fishing trend has started to change in our country. Within the scope of this study, Moroccan, French, Spanish, Italian and Turkish fishing fleets existing in the Mediterranean scale and including the last twenty years were examined in detail and suggestions for improvement were presented.