Rotator manşet yırtığı tedavisinde tam artroskopik ve artroskopi yardımlı mini açık teknikle yapılan tamir sonuçlarımız ve bu iki tekniğin karşılaştırılması
Results of all arthroscopic vs arthroscopic assisted mini open rotator cuff tear repair and comparison of these two techniques
  1. Tez No: 463033
  2. Yazar: SÜLEYMAN SEMİH DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ZEKİ ESENYEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızda ; rotator manşet yırtığı tedavisinde günümüzde, dünyada ve ülkemizde en sık kullanılan iki yöntem olan artroskopik tamir ve artroskopik yardımlı mini açık teknikle yapılan tamirinin sonuçlarının hasta sağlığı ve ülke ekonomisine yansımaları açısından değerlendirmeyi amaçladık. Materyal metot: 2008-2010 Yılları arasında polikliniğimize omuz şikayetleri ile başvuran ve yapılan incelemeler sonrası değişik derecelerde rotator manşet yırtığı tespit ettiğimiz 42 hastanın 42 omuzu çalışmaya dahil edildi. Hastalar rutin olarak ameliyat öncesi ve sonrası manyetik rezonans görüntüleme,supraspınatus çıkış grafisi ve Constant omuz skorlama sistemi ile değerlendirildi. Sonuçlar: Artroskopik tedavi yapılan 20 hastanın ameliyat öncesi Constant skoru ortalaması 57.35 iken ameliyat sonrası bu değer 71.5 bulunmuştur. Bu grupta ameliyat süresi ortalama 102.6 dakika olarak bulunurken , hastaneden taburcu olma süresi 1.27 gün olarak bulundu Artroskopik yardımlı mini açık teknikle ameliyat edilen 22 hastanın ameliyat öncesi Constant skor ortalaması 54.86 iken ameliyat sonrası Constant skorlaması 77.181 olarak bulunmuştur. Ameliyat süresi ortalama 82.68 dakika bulunurken hastaneden taburcu olma süresi ortalama olarak 1.94 gün olarak bulundu. Çıkarımlar: Mini açık teknikle yapılan tamirin klinik ve fonksiyonel sonuçlarını, tatmin edici bulduk. Deltoid kas disfonksiyonu açısından artroskopik teknikle kıyalandığında anlamlı bir fark gösterilemedi. Artroskopik tekniği kolaylaştıran ekipmanların gelişmesi, cerrahların eğitim eğrisinin ilerlemesi ve tekniğin zaman içerisinde daha ucuz bir maliyete ulaşması artroskopik cerrahi tedavinin gelecekte rotator manşet yırtığı tedavisinde ağırlığını daha da arttıracağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study; In the treatment of rotator cuff tears, we aimed to evaluate the results of repair of arthroscopic and arthroscopic assisted mini open technique, which are the two most commonly used methods in the world and our country, in terms of patient health and country economics. Material and methods: Forty-two patients who were admitted to our outpatient clinic between 2008 and 2010 with shoulder complaints and who were found to have rotator cuffs ruptured at various degrees after the examinations were included in the study. Patients were routinely evaluated by preoperative and postoperative magnetic resonance imaging, supraspinatus outlet x-rays and Constant shoulder scoring system. Results: The Constant Scores averaged 57.35 before surgery and 71.5 after surgery were found in 20 patients who underwent arthroscopic treatment. In this group, the mean duration of operation was 102.6 minutes and the duration of discharge from hospital was 1.27 days. The preoperative mean Constant score was 54.86 and the postoperative Constant Score was 77.181 for 22 patients operated with arthroscopic mini open technique. The average duration of operation was 82.68 minutes while the discharge time from hospital was 1.94 days. Conclusions: We found the clinical and functional results of repair with mini open technique satisfactory. There was no significant difference in terms of deltoid muscle dysfunction when compared with arthroscopic technique. The development of arthroscopic technique facilitating equipment, the progress of surgeons' training curriculum, and the availability of cheaper financials over time will further increase the weight of the arthroscopic surgical treatment in the treatment of rotator cuff tear in the future.