Takayasu arteritli olgularda geleneksel akut faz göstergeleriyle, serum amiloid a, interlökin-6, von willebrand faktör düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of conventional acute phase reactants with the levels of serum amyloid a, interleukin- 6, von villebrand factor in patients with takayasu arteritis
- Tez No: 463032
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL KAMALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Özet Giriş/Amaç: Takayasu arteriti (TA), kronik sinsi seyirli bir büyük damar vaskülitidir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, tanı koydurucu ve hastalık aktivitesi ile ilişkili serum göstergeleri gösterilememiştir. Bu çalışmada, TA'da, kesitsel olarak, geleneksel akut faz göstergelerinin (ESH, CRP), geleneksel olmayan akut faz yanıtı göstergeleri, SAA, serum IL-6 düzeyleri ve endotel aktivasyon/hasar göstergesi olan vWF düzeyleri ile karşılaştırılması ve prospektif olarak 1 yıllık takip süresince değişime hassasiyetlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: ACR 1990 kriterleri ile sınıflandırılan, 6 ay veya daha uzun süredir takip edilen 48 TA'lı olguçalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu, 28 sağlıklı kontrol (SK) ile 37 granülomlu polianjitisli (GPA) (ACR 1990 kriterleri uyarınca) olgudan oluşturuldu. TA, GPA ve SK'ların demografik ve klinik özellikleri önceden oluşturulan bir protokole kaydedildi. Hastalık aktivitesi, TA kohortunda Kerr kriterleri, GPA kohortunda BVAS2003 ile değerlendirildi. TA ve GPA kohortları, aktif ve inaktif alt gruplara ayrıldı. Başlangıçta tüm grupların, 3.,6. ve 12. aylarda, TA ve GPA kohortlarının, ESH(Westergreen yöntemi), CRP (nefelometri), SAA (nefelometri) , IL-6 (ELISA) ve vWF (ELISA) seviyeleri ölçüldü. Alt gruplara ait veriler Mann Whitney U testi ile karşılaştırıldı. ROC curve analizi ile, laboratuar parametrelerinin aktiviteyi öngördüren duyarlılık ve özgüllükleri hesaplandı. Bulgular: TA ve GPA kohortlarının ortalama yaşı ve hastalık süreleri sırasıyla 40±13 yıl/ 47±13 yıl ve 121±115 ay/ 65±42 ay, sağlıklı kontrollerin ortalama yaşı 38±9 yıl saptandı.
Özet (Çeviri)
Summary Background/Purpose: Takayasu arteritis (TA) is a chronic vasculitis with an indolent course. Reliable diagnostic and activity markers have not yet been demonstrated. We aimed to evaluate the predictivity of conventional acute phase proteins (ESR, CRP) and other un-conventional inflammation and endothelial activity markers such as serum amilod A (SAA) protein, interleukin-6 (IL-6) and von Willebrand factor (vWF) in a TA cohort, prospectively followed-up. Patients and Methods: Fourty-eight TA patients diagnosed according toACR 1990 criteria and followed-up ≥ 6 months, 37 patients with granulomatosis with poliangiitis (GPA) diagnosed according to ACR 1990 criteria and 28 healthy controls (HC) were included into the study. Demographic and clinical features of TA, GPA and HCs were recorded into a predefined protocol. ESR, CRP, SAA, IL-6 and vWF levels were analysed initially in all groups and at 3rd, 6th, 12th months visits in TA and GPA groups. Westergreen method for ESR, nephelometric assay for CRP, SAA and ELISA method for IL-6 and vWF were used. Disease activity was evaluated by Kerr criteria for TA and BVAS2003 for GPA. TA and GPA cohorts were stratified to the subgroups according to the activity. Comparisons were performed by Mann Whitney U test in subgroups. ROC curve analysis was used to identify the sensitivity and specificity of laboratory parameters for predicting activity. Results: Mean age and disease duration were found as 40±13 yrs, 121±115 mo for TA, 47±3 yrs, 65±42 mo for GPA and mean age was 38±9 for HCs.