Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görülen erken yaş meme kanseri ile fgfr2 ve tp53 tek nükleotid polimorfizmleri arasındaki ilişki
Association of the single nucleotide polymorphisms in fgfr2 and tp53 genes with early onset breast cancer in Eastern and Southeastern Turkey
  1. Tez No: 463056
  2. Yazar: IRMAK İÇEN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER MUNZUROĞLU, YRD. DOÇ. DR. SEVGİ İRTEGÜN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde erken yaşta meme kanserine yakalanma oranı %25' e ulaşmaktadır. Çeşitli çalışmalar genç kadınlardaki meme kanseri olgularının normal meme kanseri vakalarından farklı biyolojik özelliklere sahip olduğunu ve bu hastaların ayrı değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Son zamanlarda genom çapında ilişkilendirme çalışmaları (GWAS) ile meme kanserinde etkili olabilecek baz değişimleri araştırılmış olmakla birlikte, genç yaşlarda gözlenen meme kanseri ile ilgili çalışmalar oldukça sınırlıdır. Genç hastalar hakkındaki bilgi eksikliği bu tür kanserlerin oluşum mekanizmasının anlaşılmasını, bu hastalara özel tanı ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesine yönelik hızlı ilerlemeyi engellemektedir. FGFR2 geni ikinci intronunda yer alan rs1219648 ile Tp53 geninin dördüncü ekzonunda yer alan rs1042522 gen polimorfizmleri bir çok populasyonda post menopozal meme kanseri ile ilişkilendirilmiş olmasına rağmen, Türk popülasyonunda bu gen polimorfizmlerinin erken yaş meme kanseri ile ilişkisine yönelik herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda 2010-2015 yılları arasında Dicle üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji anabilim Dalı' na başvurmuş 40 yaş ve altı, rs1219648 analizi için 75, rs1042522 analizi için 96 hasta ile kendisinde ve ailesinde kanser öyküsü olmayan 96 sağlıklı kadından oluşan kontrol grubu incelenmiştir. Hasta ve kontrol grubunda yer alan bireyler Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde doğan ve yetişen bireylerden seçilmiştir. Polimorfizmlerin analizi Light Cycler cihazı kullanılarak, erime eğrisi analizi ile gerçekleştrilmiştir.
Özet (Çeviri)
Early onset breast cancer rate has increased up to 25% in the developing countries. There are several studies that confirm that breast cancer cases of younger women have biological characteristics different from normal breast cancer cases and these patients should be studied separately. Recently, base changes that might have impact on breast cancer have been studied with GWAS but the number of studies on early onset breast cancer is very limited. The lack of necessary information about the younger patients prevents improvements about the diagnosis and treatment strategies targeting these patients. Polymorphisms within intron 2 of the FGFR2 gene rs1219648 and within exon 4 of the Tp53 gene rs1042522 have been associated with postmenopausal breast cancer patients in many populations but there is no research on the impact of rs1219648 and rs1042522 on early onset breast cancer in the Turkish population. This study focused on 75 patients for rs1219648 analyses and 96 patients for rs1042522 analyses under the age of 40, who applied to Dicle University, Faculty of Medicine, Department of Pathology between the years of 2010 and 2015, and the control group was comprised of 96 women under 40 years of age who did not have history and family history for any type of cancer. Individuals in the patient and control groups were selected from people born and raised in the Eastern and Southeastern Anatolia regions. Melting curve analysis was used for identification of amplicons via Light Cycler.